diet coaching

Coaching na talerzu?

Coaching dietetyczny staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Na jego temat krąży wiele mitów oraz wątpliwości, które w tym artykule z pewnością rozwiejemy. Na ten temat z mgr Anną Garbowską – psycholog, psychodietetyk, coach, dietcoach, doktorantką UJ, która prowadzi zajęcia z m. in. z psychodietetyki oraz tematyki związanej ze szkoleniami rozmawiała Agnieszka Pacut – psycholog.

AP: Na czym polega diet coaching, czym tak naprawdę się zajmuje?

AG: Diet coaching to istniejący już od pewnego czasu na rynku usług coachingowych nurt pracy z klientem oparty o zagadnienia związane najogólniej mówiąc z dietą.

Wyodrębnił się z coachingu, jako wyraźna reakcja na zapotrzebowanie klientów tym obszarem życia. Różnorodność problemów z jakimi zgłaszali się do dietetyków pacjenci była wyzwaniem z jakim diet coaching pomógł się uporać.

Istniejące choćby w usługach szkoleniowych „szycie usługi na miarę” powoli, dzięki niemu,  mogło i w konsultacjach żywieniowych zagościć. Na szczęście odchodzą do lamusa szablony diet np. 1200 kcal, jedna strona formatu A4 a wielu pacjentów mających ją stosować. Diet coaching na płaszczyźnie żywieniowej powoduje ułożenie menu dopasowanego do klienta, spójnego z jego preferencjami, potrzebami.

Dodatkowo  to praca stopniowa nad zmianami na stałe, to nie dieta cud na tydzień, to wypracowanie wspierającego zdrowie nawyku na stałe.

Dzięki pracy i rozmowom o emocjach, stresie, przekonaniach – co wydaje się w pierwszym momencie odległe od diety – można osiągnąć efekty o wiele lepsze niż tylko skupienie się na jedzeniu. Nawet omawianie zachowań żywieniowych może stać się skarbnicą informacji dającą tzw. siedmiomilowy krok naprzód w ich korekcie. Pamiętajmy schematy żywieniowe w jakich wyrastamy w rodzinie, przekonania jakie nam są wpajane odnośnie jedzenia kształtują nas w życiu dorosłym, np. na każdą niedzielę pieczemy ciasto, sukces celebrujemy ucztą, tylko pulchne dziecko jest zdrowe, zawsze zjadamy z talerza wszystko do końca, itp. Wszyscy mamy te lub inne, podobne im sentencje w głowie, które na pewno nie sprzyjają naszemu zdrowiu, ale z którymi  można popracować z diet coachem. co pomoże nam przestawić się na drogę  z celem ku zdrowiu.

AP: Do kogo kierowane są tego rodzaju porady, jakie grupy osób zgłaszają się po pomoc?

Zofia, lat 24, nadwaga, ilość diet – niezliczona, co wiosna nowa, co Nowy Rok postanowienie: tym razem schudnę!, karnet na siłownię leży na dnie szuflady, strój sportowy jeszcze w „firmowym” opakowaniu, sama o sobie mówi, że jest mistrzynią słomianego zapału… chciałaby już wreszcie schudnąć tylko wyczerpały jej się pomysły jak to zrobić…jej siostra od zawsze była chuda i mogła jeść wszystko, tato też szczupły a Ona z mamą celebrowały każdy dzień wspólnym słodkim podwieczorkiem.

Opisana wyżej hipotetyczna klientka to jedno z zadań z jakimi zmierzyć się może diet coaching z całkiem, powiedzmy to lekkim powodzeniem.

Osobną grupą są jednostki chorobowe specyficzne ZO, zdiagnozowane: mogą to być osoby, które kiedyś borykały się z bulimią lub hospitalizowane były z powodu anoreksji. Bywa, że takie osoby uznają, ze wszech miar, pomoc diet coacha za sprawczą w ich codziennym funkcjonowaniu.

Sytuacje stresowe stają się też powodem do konsultacji u osób, które wtedy właśnie reagują bardzo dysfunkcjonalnie w obszarze jedzenia.

Pomocnym ostatnio coraz częściej diet coach, jest w ortoreksji lub zachowaniach graniczących z ortoreksją. Moda na żywność fit, ślepe zapatrzenie w zasadę, zero glutenu, zero laktozy, zero cukru” itd jest podłożem do bardzo niebezpiecznych dla zdrowia zachowań – co skorygować można w odpowiednim momencie dzięki pracy z diet coachem.

AP: Czy diet coaching może okazać się pomocny w wyleczeniu zaburzeniach odżywiania?

AG: Jak wspomniałam wcześniej klientami diet coacha są też osoby, które doświadczyły zaburzeń odżywiania anoreksji lub bulimii. Obecnie chcą się wesprzeć w stawianiu czoła codzienności, traktować będą owe konsultacje, jako zasób zewnętrzny.

Jeżeli do diet coacha zgłasza się osoba chora na specyficzne ZO (anoreksja, bulimia) dobry    i świadomy swoich ograniczeń fachowiec powinien skierować taką osobę do ośrodków specjalizujących się w leczeniu tych chorób.

Diet coach może współpracować z innymi specjalistami, ale nie powinien nigdy podejmować się samemu leczenia zaburzeń odżywiania opisywanych jako specyficzne, czyli anoreksji i bulimii.

Kompetentny osoba wie, że czym innym jest leczyć chorobę a czym innym jest wspierać klienta w np. zmianie złych nawyków żywieniowych.

Zaburzenia odżywiania, niespecyficzne typu wspomniane już nadwaga, otyłość, ortoreksja są obszarem dużej aktywności dla diet coachingu. Należy jednak pamiętać, że im bardziej ostry obraz zaburzenia tym bardziej profesjonalnie i bezpieczniej dla klienta jest pracować w tzw teamie. Ideałem jest ciągła współpraca np. z lekarzem, trenerem personalnym.

AP: Jak wsparcie coacha może pomóc w zmianie stylu życia?

AG: Coach jak wspomniałam jest specyficznym zasobem zewnętrznym klienta, jest pomocą z której w razie potrzeby można skorzystać. Ale co ważniejsze, dzięki pytaniom jakie zadaje swojemu klientowi pomaga odkryć mechanizmy leżące u podstaw zachowań wymagających korekty. Pytania dobrze sformułowane pobudzają do pracy klienta, tak, że idąc ku rozwiązaniu krok za naszym klientem dajemy mu bezpieczną bazę do konfrontowania się z nową sytuacją, z nowym sposobem działania, zachowania.

Jeśli tylko klient pozwoli na to, diet coach wesprze go w zmianie stylu życia. Pracując pojedynczo, pracując stopniowo – metodą małych kroków przy odpowiednim wsparciu można np. wprowadzić picie ok. 1,5 litra wody dziennie. Doskonale wiemy, że zalecenia dietetyczne wskazują na spożycie wody od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Uwielbiamy dyskutować nad tym, która woda jest lepsza, którą to powinniśmy pić: mineralną czy źródlaną, gazowaną czy niegazowaną …ale czy faktycznie pijemy czy tylko dyskutujemy      o tym zdrowym nawyku. Jesteśmy specjalistami… ale w większości teoretykami. Diet coach wesprze w byciu praktykiem zdrowego stylu życia w tych obszarach nad którymi klient zechce popracować.

AP: Jakie techniki wykorzystuje się w czasie sesji ? Jaka jest ich skuteczność ?

AG: Stosowane techniki pracy zależą w dużej mierze od tego czy diet coach jest w swoim bazowym wykształceniu psychologiem czy dietetykiem. Wybór technik zależy też od tego z jakim rodzajem ZO pracujemy oraz czy pracujemy indywidualnie czy z grupą.

Zawsze powinna to być kwestia elastycznego dopasowania techniki do klienta. Z czasem diet coach wybiera określone techniki z którymi sam lepiej się czuje budując tak swój warsztat pracy co daje mu unikalność na rynku usług.

Wybór techniki, którymi pracuje oraz grupy docelowej to zawężenia, które doprecyzowują i szlifują właściwie profesjonalizm diet coacha.

AP: Kto może zostać diet coachem ?

AG: Najczęściej kroki ku diet coachingowi kierują absolwenci dietetyki oraz psychologii. Dietetyk rozszerzy swoje umiejętności pracy z klientem o techniki coachingowe – co zmodyfikuje szablonowy stereotypowy obraz wizyty u dietetyka. Tu już nie będzie diety jednej dla wszystkich tu będzie miała miejsce usługa szyta na miarę; tutaj menu będzie dopasowane do preferencji klienta. Jeśli boisz się brokułów diet coach nie ustali ci siedmiu dni z brokułami rano, w południe i wieczorem, bo właśnie masz mieć okres zielonych oczyszczających warzyw – tu nie musisz się tego obawiać.

Psycholog rozszerzy wachlarz stosowanych przez siebie technik pracy, elastycznie dopasowując się do preferowanych przez klienta oraz podyktowanych aktualnie zajmowanym zagadnieniem (np. nawyki, przekonania, emocje, stres).

Na koniec ważna jak sądzę rada: będąc klientem nabywając usługę diet coachingu proszę sprawdzać kompetencje profesjonalisty, nie bać się zadawać pytań wprost o wykształcenie, przebyte szkolenia, doświadczenie. Nie zawsze jest szansa na dostanie się do specjalisty drogą bycia poleconym lub dotarcie do profesjonalisty poleconego przez kogoś. Oddajecie swoje zdrowie więc macie prawo do dobrego i efektywnego diet coachingu a taki może dać tylko osoba gruntownie wykształcona.

Mówiąc językiem wagi to tylko gram dociekliwości a efekt może być mierzony kilogramami zdrowia.

mgr Anna Garbowska – psycholog, psychodietetyk, coach, dietcoach, doktorantka UJ, która prowadzi zajęcia z m. in. z psychodietetyki oraz tematyki związanej z szkoleniami.

Anna Paluch
Previous

Teoria poliwagalna w pracy z ciałem

Next

Nadwrażliwcy w świecie liderów

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also