DROGI OPIEKUNIE

To, jak czuje się Twój podopieczny, w dużej mierze zależy też od Twojego samopoczucia. Dużo łatwiej będzie Ci reagować na wybuchy agresji, gdy będziesz wypoczęty i spokojny. Wydawałoby się, że to proste. Jest to jednak trudne w wykonaniu, bo niby kiedy masz na to znaleźć czas. Opieka nad chorą osobą często budzi frustrację, gniew, a przede wszystkim smutek. Masz prawo czuć się zmęczony i przeciążony obowiązkami. W szczególności jeśli masz męża, dzieci, pracę, a przez opiekę ograniczyłeś kontakty ze znajomymi lub nie masz czasu dla siebie. Jest wiele powodów przez które możesz czuć się wypalony. Aby być dobrym opiekunem, musisz zadbać też o siebie. Dotyczy to nie tylko osób, które mieszkają wraz ze swoim podopiecznym, ale również tych, których rodzice, partner lub przyjaciel są w domu opieki.

Wiesz, jak nieprzyjemnie jest przebywać w otoczeniu osoby, która jest wkurzona i cały czas w żyje w pośpiechu? Każdy z nas potrafi wyczuć to napięcie, które jej towarzyszy. Nawet osoby z demencją czują, że coś jest nie tak i bardzo to na nich wpływa.  Dlatego, gdy zauważysz objawy wypalenia u siebie, to znak, że powinieneś odpocząć, aby dalej móc opiekować się rodzicem lub partnerem chorym na demencje. Jest kilka sposobów aby to osiągnąć. Oto niektóre z nich:

  1. REGULARNY ODPOCZYNEK

To konieczne aby od czasu do czasu przerwać rutynę 24-godzinnej opieki i mieć czas tylko dla siebie. Możesz ten czas wykorzystać jak tylko chcesz; oglądać telewizje, spotkać się ze znajomymi czy po prostu spać. Najważniejsze to aby nie odczuwać poczucia winy z tego powodu. Odpoczynek należy się każdemu, a w szczególności właśnie Tobie.

Nie każdy z nas niestety może pozwolić sobie na wakacje lub wyjście na kilka godzin. Może zdarzyć się, że osoba która ma demencje kategorycznie odmawia zostania z kimś innym. Ważne, abyś jak najwsześniej stworzył listę pomysłów jak znależć czas, który przeznaczysz tylko dla siebie. Możesz na przykład:

  • Zapisać imiona osób, które mogłyby przyjść na 2-4 godziny aby zająć się Twoim rodzicem.
  • Dać ogłoszenie w gazecie/internecie. Być może jakiś student/studentka szuka doświadczenia w zajmowaniu się osobami starszymi w ramach wolontariatu lub za niezbyt wysoką opłatę.
  • Jeśli Twój budżet na to pozwala, zatrudnić kogoś kto raz w tygodniu będzie przychodził aby Cię odciążyć.
  • Porozmawiać z rodzeństwem. Ustalcie swoje urlopy i uzgodnijcie podział opieki.
  1. KUP SOBIE PREZENT.

Nagradzaj się za włożony trud i wysiłek. Od czasu do czasu kup sobie sukienkę, która od dawna Ci się podobała lub wybierz się do kina.

  1. SPĘDZAJ CZAS ZE ZNAJOMYMI

To bardzo ważne, żebyś miała wokół siebie osoby, którym możesz powierzyć swoje zmartwienia lub którzy Ci pomogą w trudnych chwilach.

Mimo że demencją nie można się zarazić, może zdarzyć się ze w Twoim otoczeniu będą osoby, które tak myślą i zaprzestaną Cię odwiedzać lub dzwonić do Ciebie. Są też osoby, którym bardzo trudno zrozumieć, że ktoś jest chory a wygląda dobrze (tak jest we wczesnych stadiach choroby Alzheimera). Kolejna grupa osób, może po prostu nie wiedzieć jak zachowywać się w stosunku do chorej osoby. Niewiedza często powoduje, że ludzie zachowują się irracjonalnie. Poświęć chwilę, aby wytłumaczyć znajomym na czym polega ta choroba i daj im kilka wskazówek jak się zachowywać w otoczeniu Twoich rodziców czy małżonka. Im więcej będą wiedzieć, tym bardziej komfortowo mogą się czuć.

  1. UNIKAJ IZOLACJI

Może zdarzyć się, że z powodu braku czasu lub niezrozumienia ze strony znajomych, zostałeś sam. Choć może to trudne, musisz dołożyć wszelkiego wysiłku, aby to zmienić. W kilku polskich miastach istnieją grupy wsparcia dla osób chorych na chorobę Alzheimera i ich rodzin/opiekunów. Zobacz, czy podobna grupa działa w Twojej miejscowości. Tam na pewno poznasz ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Być może stworzysz nowe przyjażnie. Zapraszam Cię do odwiedzenia:

Tu znajdziecie listę stowarzyszeń działających w całej Polsce oraz ich dane kontaktowe.

TO TYLKO KILKA POMYSŁÓW. JESTEM CIEKAWA TEGO JAK WY RADZICIE SOBIE Z OBCIĄZENIAMI I STRESEM. JAKIE SĄ WASZE SPRAWDZONE METODY BY CHOĆ NA CHWILĘ ODPOCZĄĆ?

Previous

DLACZEGO ŚMIEJEMY SIĘ Z ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH?

Next

NA STYKU DZIEDZIN – PSYCHODIETETYKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also