GŁÓD(NIE)NAŻARTY – FUNDACJA ZAPRASZA AUTORÓW DO WSPÓŁPRACY
GŁÓD(NIE)NAŻARTY – FUNDACJA ZAPRASZA AUTORÓW DO WSPÓŁPRACY
Głód(nie)Nażarty – Fundacja na rzecz osób z zaburzeniami odżywiania, zaprasza ekspertów do podzielenia się dobrym słowem – publikowania autorskich wypowiedzi na portalu!
Inicjatorką Fundacji jest autorka książek, psycholog Karolina Otwinowska, która w odpowiedzi na wieloletnie listy czytelników „Diety(nie)życia” – osób chorych i ich bliskich, bezradnie poszukujących wsparcia – postanowiła działać!
Główną inicjatywą Fundacji „Głód(nie)Nażarty” jest wdrożenie programu leczenia i profilaktyki zaburzeń odżywiania (anoreksji, bulimii, komulsywnego jedzenia, otyłości), przeprowadzenie kampanii społeczno-edukacyjnej oraz BUDOWA PORTALU- edukacyjnej platformy dostarczającej czytelnikom eksperckiej wiedzy z dziedziny: psychologii, psychiatrii i medycy, sportu, farmakologii, dietetyki, odżywiania, kuchni – interdyscyplinarnie ukazujących temat zaburzeń odżywiania i narzędzi pomocy. Portal wskazywać będzie również specjalistyczne metody i ośrodki leczenia, edukacji, polecane poradnie zdrowia psychicznego, medycznego, dietetyki, sportu.
Całość inicjatywy powstała w odpowiedzi na wieloletnie listy, jakie otrzymuję od czytelników mojej książki „Dieta(nie)życia” – osób chorych i ich bliskich, bezradnie poszukujących wsparcia, zaufanych placówek i ekspertów zdrowia psychicznego i medycznego.
Nowonarodzony „Głód(nie)Nażarty” by móc rosnąć, sięga po posiłki i zaprasza do współpracy. Jak eksperci wesprzeć mogą Głoda? Zapraszam do przygotowania publikacji – specjalistycznych artykułów, jakie publikowane na łamach nowopowstałego portalu, pozwolą internautom oswoić się z tematem zaburzeń odżywiania. Promując autorów wypowiedzi oraz specjalistyczne placówki mam na celu wskazać użytkownikom rzetelnych drogowskazów i kontaktów do miejsc leczenia. W planach Fundacji jest przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii społecznej i prowadzenie eventów, szkoleń, akcji charytatywnych. Projekt Karoliny Otwinowskiej rekomendowany jest przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Akademię Filnatropii oraz psychologa i trenera biznesu, Jacka Santorskiego.
Fundacja zaprasza do udziału również partnerów finansowych –zaangażowanych społecznie oraz partnerów medialnych. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonej prezentacji.
„Mam nadzieję, że rozpoczęty w ten sposób dialog umożliwi współpracę wielu środkowisk przeciwko śmiertelnej epidemii zaburzeń odżywiania, jakie w Polsce dotykają już 40% nastolatków.
Z serdecznymi podziękowaniami za Państwa odpowiedź, zaangażowanie i chęć przygotowania publikacji”
– Karolina Otwinowska, Fundator „Głód(nie)Nażarty”
ZNACZENIE PROJEKTU I STATYSTYKI
Zaburzenia odżywiania stanowią jedną z najbardziej niebezpiecznych grup zaburzeń psychicznych. Surowy wskaźnik umieralności dla zaburzeń odżywiania wynosi 23, co oznacza, że zaburzenia te mają najwyższy wskaźnik umieralności wśród wszystkich zaburzeń psychicznych (IPIN, 2017).
Mimo tak przerażających statystyk, problem zaburzeń odżywiania jest w Polsce bardzo bagatelizowany, do tej pory nie zostały podjęte skuteczne metody przeciwdziałania chorobie oraz wprowadzania profilaktyki.
O istocie poruszanego problemu, świadczą również słowa rekomendacji – Pana Jacka Santorskiego.
„Przeładowanie bodźcami, informacjami, destruktywnymi narracjami i zwodniczym marketingiem – a z drugiej strony deficyt zdrowych relacji, miłości i wartości – to znamiona współczesnego kryzysu cywilizacji , do którego najbardziej drastycznych przejawów należą zaburzenia jedzenia, anoreksja, bulimie, i inne destruktywne wzorce zachowań i uzależnienia. Medycyna, psychologia, kultura, zamykają się na te problemy z uwagi na trudność ich zrozumienia i bezradność w próbach leczenia.
Projekt „zaburzenia jedzenia” Karoliny Otwinowskiej pomoże przezwyciężyć stereotypy i mity związane z tym obszarem cierpienia i patologii , da mobilizujący impuls środowisku i wsparcie cierpiącym – bezradnym dotąd wobec swoich problemów. Trudno przecenić jego wartość.”
Jacek Santorski
Chętnych do podjęcia współpracy i pomocy zapraszamy do kontaktu z redakcją: redakcja@glodnienazarty.pl
- WEBINAR: WYPALENIE ZAWODOWE W PRACY DIETETYKA i zawodach pomocowych - 8 maja, 2022
- E-kurs Zaburzenia odżywiania w pracy dietetyka, lekarza, trenera - 7 marca, 2022
- Dialog motywujący i jeszcze więcej praktycznych narzędzi - 15 lutego, 2022