Intuicja. Czy wewnętrzny głos ma znaczenie? Premiera książki
Intuicja. Czy wewnętrzny głos ma znaczenie?
Z jednej strony podejmując decyzje opieramy się na naukowych dowodach, doświadczeniu czy autorytecie. Słuchamy ważnych dla nas osób. Sprawdzamy statystyki. Przewidujemy i planujemy. Szukamy na zewnątrz potwierdzenia. A z drugiej strony, kiedy dochodzi do podjęcia ostatecznej, ważnej decyzji, nawet największe autorytety mówią nam: „idź za głosem serca!”. Intuicja, nasz wewnętrzny głos – dlaczego ma znaczenie i w jaki sposób najlepiej ją wykorzystać?
Intuicja. Jest w niej coś nienamacalnego, wręcz duchowego, co często przecież kłóci się z psychologią opartą na badaniach naukowych czy neuronauką. A jednak nawet psychologowie zwracają uwagę na nasz wewnętrzny głos, który może wspomagać nasz rozwój i pomagać podejmować właściwe decyzje. Najlepszym przykładem jest Ethan Kross autor najnowszej książki od wydawnictwa Muza „Intuicja. Wewnętrzny głos – dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystać?” psycholog, neurobiolog specjalizujący się w regulacji emocji. Twarda psychologia ufa intuicji? Psychologia skupia się na tym, co działa, a tak jest z naszym wewnętrznym głosem.
Dlaczego intuicja ma znaczenie?
Setki, tysiące razy słyszałam kobiety mówiące: „Wiedziałam, że powinnam była posłuchać głosu intuicji. Przeczuwałam, że powinnam/nie powinnam była zrobić tak i tak, ale nie usłuchałam”. Karmimy głęboką intuicyjną jaźń, słuchając jej i idąc za jej radą. To pełnoprawna osoba, magiczna istota wielkości lalki, która zamieszkuje duchowe wnętrze kobiety. Jest jak mięśnie w ciele. Jeśli mięśni się nie używa, w końcu zanikają. Z intuicja jest dokładnie tak samo: nie karmiona, nie używana, ulega atrofii.
Clarissa Pinkola Estés
Wiele badań na temat ludzkiej psychiki, radzenia sobie z przeciwnościami losu, chorobami, lękami wskazuje, że to co ma naprawdę dużej znaczenie to nasze oczekiwania i przekonania jakie mamy wobec siebie i świata. Chociażby na przykładzie efektu placebo widzimy jak duże znaczenie ma wiara w „amulet”, który przyniesie nam ukojenie. Wiele znanych osób, często sportowców przedstawia swoje rutyny przed wystąpieniem w zawodach. Wykonują serię określonych ruchów czy zabierają ze sobą znaczący dla nich coś przedmiot. Czasem śmieszny – jak woreczek z mlecznymi zębami. To nie amulet ma magiczne właściwości, ale jego obecność wpływa na naszą wiarę w siebie i poczucie własnej skuteczności. Zmienia się to, w jaki sposób o sobie myślimy. Wierzymy, że wygramy albo wierzymy w skuteczność terapii. Podobnie może być z uzdrawiającą mocą głosu intuicji czy skutecznością prowadzonych przez nas wewnętrznych dialogów. Nasze przekonania na dany temat będą wpływały na podejmowanie decyzje i nastawienie. Nie każdy wewnętrzny głos mówi to samo. Wszystko zależy od właściciela. To jakie przekonania się w nas ukształtowały pod wpływem wielu doświadczeń i środowiska, w którym się wychowaliśmy wpłynie na to, co będzie nam podpowiadała intuicja. Czy to będzie odważny, pewny głos? A może ledwo słyszalny zagłuszony wewnętrznym krytykiem? Nie bez znaczenia pozostaje również struktura naszego mózgu i pewne jego wrodzone cechy. Wiele czynników wpływa na moc naszej intuicji, ale najważniejsze jest to, że może być ona naszym oparciem w życiu. Towarzyszem burzliwych dyskusji, które pomagają nam podejmować decyzje i osiągać cele.
Jak wykorzystać wewnętrzny głos?
Na początek warto się zdystansować, by opuścić owładnięty negatywnymi myślami i błędnymi przekonaniami umysł i dać dojść do głosu intuicji. Ta ukryta gdzieś głęboko Twoja wewnętrzna siła wie, co jest dla ciebie dobre i z czym sobie poradzisz.
Jakie narzędzia można wykorzystać?
- Wykorzystaj zdystansowaną rozmowę wewnętrzną. Zwracaj się do siebie używając własnego imienia.
- Wyobraź sobie, że doradzasz przyjacielowi. To pozwala nabrać dystansu, ale też uruchomić zasoby, bo przecież osobie bliskie chcemy udzielić najlepszego wsparcia. Bądź swoim przyjacielem!
- Rozszerz swoją perspektywę. „Trajkot”, który opiera się na zawężonej koncentracji na problemach może wprowadzić chaos i zagubienie.
- Przeformułuj swoje doświadczenie jako wyzwanie. Masz zdolność zmiany sposobu w jaki myślisz o swoich doświadczeniach.
- Pisz ekspresywnie. Pisz o swoich najgłębszych myślach i uczuciach.
- Odpraw rytuał. Stała sekwencja zachowań daje poczucie porządku i kontroli.
Ludzki umysł to jedno z największych osiągnięć ewolucji, nie tylko dlatego, że pozwolił naszemu gatunkowi przetrwać i rozkwitać, lecz także dlatego, że pomimo nieuniknionego bólu, który towarzyszy życiu, daje nam głos w naszych głowach zdolny i do celebrowania najpiękniejszych chwil, i do znajdowania sensu w najgorszych. To tego głosu – nie „trajkotu” – wszyscy powinniśmy słuchać.
Ethan Kross
Książka „Intuicja. Wewnętrzny głos” Ethana Kross’a to lektura bardzo potrzebna w świecie chaosu i przebodźcowania. „Trajkot” z zewnątrz wpływa na nasze myśli i przekonania, generując chaos w naszej głowie. Skupienie uwagi na intuicji i wykorzystanie narzędzi do pracy nad najlepszym wykorzystaniem wewnętrznego głosu bardzo nam się przyda. A pamiętajmy też o tym, że my kształtujemy wewnętrzne głosy innych osób, naszych dzieci, a inni wpływają na nasz głos. Warto korzystać z intuicji, ale trzeba się na niej skupić. Na podstawie przywoływanych w książce wyników badań zyskujemy szeroką perspektywę w spojrzeniu na wewnętrzny głos. Naprawdę warto dać sobie chwilę na refleksję i lekturę.
Intuicja. Wewnętrzny głos – dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystać. Ethan Kross
- WEBINAR: WYPALENIE ZAWODOWE W PRACY DIETETYKA i zawodach pomocowych - 8 maja, 2022
- E-kurs Zaburzenia odżywiania w pracy dietetyka, lekarza, trenera - 7 marca, 2022
- Dialog motywujący i jeszcze więcej praktycznych narzędzi - 15 lutego, 2022