JAK DOŻYĆ 122 LAT?

Gerontologowie od wielu lat starają się poznać sekret długowieczności. Wielu badaczy zafascynowanych jest osobami, które ciesząc się pełnią zdrowia dożyli sędziwego wieku. Od wielu lat nurtuje ich pytanie, dlaczego niektórzy dożywają 100 lat, podczas gdy inni żyją dużo krócej.

Grupą badaczy, która zajmuje się tak zwanymi superstulatkami (ang. supercentenarian), czyli osobami, które mają więcej niż 110 lat, jest Gerontology Research Group (GRG). Celem tej grupy są badania nad tym, jak opóźnić procesy starzenia się. Dodatkowo grupa ta zajmuje się także uwierzytelnianiem wieku najstarszych osób na świecie, czyli sprawdzaniem czy rzeczywiście ta osoba ma tyle lat, ile twierdzi że ma. Według ich danych na świecie jest 300 – 450 osób , które dożyły tak sędziwego wieku.

JAK DOŻYĆ W ZDROWIU 122 LAT?

Media, co jakiś czas, informują  nas  o kolejnym rekordzie pod względem przeżytych lat. Zanim jednak przejdę do tego, jakie są sekrety długiego życia, to chciałabym Wam przedstawić jeden z najsłynniejszych przykładów w dziedzinie gerontologii.

Jedną z najsłynniejszych rekordzistek pod względem długości życia była Francuzka, Jeanne Louise Calment, która urodziła się w 1875 roku i łącznie żyła 122 lata i 164 dni. Jeanne była również znana jako „babcia wszystkich Francuzów”. Długowieczność była u niej rodzinna, ponieważ jej tata zmarł w wieku 94 lat, a matka dożyła 86 lat. Jeanne była wyjątkowo barwną postacią. Do momentu kiedy skończyła 100 lat jeździła rowerem, a nawyk codziennego palenia 2 papierosów rzuciła dopiero na kilka lat przed śmiercią i to nie z przyczyn zdrowotnych, ale dlatego, że pogarszający się wzrok nie pozwalał jej na samodzielne zapalenie papierosa. Nie stroniła również od wina i dużej ilości słodyczy. Sławę zyskała kiedy w 1995 roku okazało się, że jest starsza od Shigechiyo (Chigechiyo) Izumi, ówczesnego najstarszego człowieka świata.

LEGENDA DŁUGOWIECZNOŚCI

Jeanne wyszła za mąż w wieku 21 lat. Parze powodziło się na tyle dobrze, że nie musiała pracować i martwić się o finanse. Niestety Jeanne była świadkiem śmierci swojej jedynej córki, która zmarła na zapalenie płuc, wnuka, który zmarł wskutek wypadku samochodowego oraz męża, który zmarł w wieku 74 lat w wyniku zjedzenia deseru zrobionego z zepsutych wiśni. Nie mając nikogo, komu Jeanne mogłaby przepisać majątek, w wieku 90 lat zdecydowała się na zawarcie umowy z prawnikiem, François Raffrayem. Pani Calment i pan Raffray umówili się w ten sposób, że za prawo własności domu, prawnik będzie jej wypłacał dożywotnią pensję (2500 franków miesięcznie). Była to niezwykle lukratywna oferta dla prawnika, ponieważ wartość domu była równa przewidzianej pensji na 10 lat. Biorąc pod uwagę to, że pani Calment miała wówczas 90 lat, prawnik miał nadzieję, że już niedługo stanie się właścicielem domu. Umowa jednak okazała się być korzystniejsza dla pani Calment, która otrzymywała wpłaty jeszcze przez kolejne 30 lat. Okazało się, że suma pieniędzy, którą zapłacił prawnik była dwukrotnie większa niż wartość mieszkania. Niestety pan Raffray nie zdążył zostać właścicielem domu, zmarł na raka w 1995 w wieku 77 lat. Natomiast pani Calment, aż do swojej śmierci, nadal otrzymywała wpłaty od wdowy po prawniku.

DOBRY PAN BÓG O MNIE ZAPOMNIAŁ.

Gdy dziennikarze pytali Jeanne o jej sekret dłogowieczności, ta miała w zwyczaju odpowiadać „Dobry Pan Bóg o mnie zapomniał.” Mówiła także o tym, że ma tylko jedną zmarszczkę „siedzę na niej.” Jeanne zmarła z przyczyn naturalnych 4 sierpnia 1997 roku.

Przypadek pani Calment oraz innych superstulatków pokazują, że tak naprawdę nie ma jednego, magicznego sposobu na długowieczność. Badania pokazują, że sędziwy wiek jest raczej rezultatem wypracowania wielu zdrowch nawyków. Pocieszające jest to, że nigdy nie jest za późno, żeby wprowadzić je w życie.

10 SPOSOBÓW NA DŁUGOWIECZNOŚĆ

Aby poznać tajemnice długowieczności badacze przeprowadzili wiele wywiadów z ludźmi, którzy cieszą się doskonałym zdrowiem i formą. Po przeanalizowaniu ich stylu życia i diety, wyłoniono 10 najczęstszych czynników, które wpływają na wydłużenie życia. Oto zestaw dla tych, którzy chcieliby dożyć swoich 100-tych urodzin.

  1. UNIKAJ STRESU.

Możecie pomyśleć: łatwo powiedzieć. Stres jest przecież wszechobecny. Są jednak sposoby na zmniejszenie jego negatywnych skutków. Postaraj się regularnie ćwiczyć lub znaleźć czas tylko dla siebie (wyłącz telefon, weź ciepłą kąpiel, obejrzyj ulubiony serial lub pójdź na spacer). Pani Calmet udzielając wywiadu powiedziała „jeśli nic nie możesz na coś poradzić, to nie ma sensu żebyś się tym martwił.”

  1. UTRZYMUJ KONTAKT ZE ZNAJOMYMI.

Wiele badań wskazuje na to, że przebywanie w otoczeniu przyjaciół i rodziny zmniejsza nasze szanse zachorowania na depresję. Staraj się utrzymywać kontakt ze znajomymi, nie tylko na Facebooku. Pamiętaj też, że w przypadku więzi z innymi ludźmi liczy się jakość, a nie ilość.

  1. DODAWAJ WIĘCEJ PRZYPRAW DO POSIŁKÓW.

 Niektóre przyprawy, oprócz walorów smakowych, mają także właściwości lecznicze. Do najzdrowszych przypraw należą m.in.: imbir (ułatwia trawienie i łagodzi mdłości), kurkuma (ma właściwości przeciwzapalne), goździki (poprawiają przemianę materii).

  1. CHODŹ DO KOŚCIOŁA LUB ZADBAJ O ROZWÓJ DUCHOWY.

Badania pokazują, że osoby wierzące, uczęszczające do kościoła lub dbające o rozwój duchowy żyją dłużej. Wiara może mieć związek z długowiecznością, ponieważ wiele religii nakazuje zachowanie umiaru w jedzeniu i piciu alkoholu.

  1. ZAADOPTUJ ZWIERZAKA.

Posiadanie zwierzaka zmniejsza poziom stresu i ciśnienia krwi. Poza tym, taki zwierzak często zostaje najlepszym przyjacielem.

  1. BĄDZ OPTYMISTĄ I OTACZAJ SIĘ TAKIMI LUDŹMI.

Wiecie jak to jest, kiedy spotykacie się z koleżanką, która na wszystko narzeka? Tacy ludzie wysysają z nas dobrą energię i sprawiają, że boli nas głowa. Mówimy na nich „wampiry energetyczne.” Ci, którzy myślą pozytywnie lub otaczają się ludźmi z radosnym podejściem do życia, żyją dłużej.

  1. PRACUJ LUB ZOSTAŃ WOLONATRIUSZEM.

Często słyszę “odpocznę, gdy będę na emeryturze.” Potem jednak okazuje się, że wielu ludzi tęskni za pracą, kontaktem z ludźmi. Badania pokazują, że Ci, którzy mają zawsze coś do zrobienia żyją dłużej. Dlatego zaleca się zapisanie się na różne kursy, wolontariat lub znalezienie tymczasowej pracy.

  1. JEDZ O STAŁYCH PORACH.

Zauważono, że ludzie, którzy żyją dłużej spożywają posiłki zawsze o tej samej porze, jedzą mało, ale często, unikają mięsa i niezdrowego jedzenia. Zadbaj o to, aby Twoje posiłki były zdrowe i urozmaicone. Dobrze byłoby, abyś spożywał je w rodzinnym gronie.

  1. BĄDŹ AKTYWNY FIZYCZNIE.

Jeśli nie lubisz ćwiczyć, zacznij od wykonywania krótkich ćwiczeń i wraz z upływem czasu zwiększaj ich ilość. Postaraj się też dużo spacerować, jeździć rowerem lub zapisz się na jogę.

  1. NIGDY NIE PRZESTAWAJ SIĘ UCZYĆ.

Czytaj książki, ćwicz pamięć poprzez zapamiętywanie ulubionych wierszy. Pomyśl o nauce nowego języka, gry na gitarze, nauce obsługi komputera, korzystania z Internetu, nauce czegokolwiek, czego zawsze chciałeś się nauczyć, a nigdy nie miałeś na to czasu.

NAJWAŻNIEJSZE JEST TO, BY DOŻYĆ SĘDZIWEGO WIEKU, ZACHOWUJĄC JAK NAJDŁUŻEJ RADOŚĆ ŻYCIA I DOBRE ZDROWIE, CZEGO WAM  I SOBIE ŻYCZĘ.

Previous

JAK SIĘ DOGADAĆ? CZYLI CO NAPRAWDĘ DZIAŁA W KOMUNIKACJI Z OSOBAMI STARSZYMI?

Next

DLACZEGO ŚMIEJEMY SIĘ Z ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also