pozbyć się lęku

Gdy lęk podcina skrzydła. O książce „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć” Pippy Grange

Niejednokrotnie powstrzymujemy się od działania i rozwoju w wymarzonym kierunku z powodu rozmaitych obaw. Te same obawy sprawiają także, że trudno nam się cieszyć z tego, co już mamy. Pod tym względem lęki dotyczą nas wszystkich. Wpływają na nasze decyzje i relacje z innymi, blokują przed poczuciem pełnej radości i satysfakcji z siebie oraz życia, które wiedziemy. Dr Pippa Grange postanowiła podzielić się praktycznymi wskazówkami na temat radzenia sobie z lękiem i podarować je w postaci książki „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć”.

„Przez dwadzieścia lat pracowałam jako psycholog efektywności, pomagając klientom odkrywać lepsze i przyjemniejsze sposoby działania w pracy i sporcie. Z czasem zrozumiałam, że siłą, która kieruje nami wszystkimi, jest strach. Dotyczy on każdego z nas”. Dr Grange na podstawie swojej praktyki zawodowej wywnioskowała, że lęk lubi się ukrywać pod różnymi maskami: samokrytyki, perfekcjonizmu, czy zazdrości. W jej książce w związku z tym nie mówi się o lęku w kontekście zaburzeń, lecz zwyczajnego strachu w rozmaitych okolicznościach i sytuacjach życiowych.

Bardzo często postrzegamy lęk jako coś, co jest wynikiem wyłącznie tego, co dzieje się w naszej własnej głowie. Dr Grange natomiast zachęca do poszerzenia swojej perspektywy: „Owszem, lęk przybywa z twojego wnętrza: tego, w co wierzysz, co myślisz. Jednak ogromna jego część ma swoje źródło na zewnątrz, w kulturze czy mentalności naszego środowiska”. Jest to bardzo cenna wskazówka, ponieważ faktycznie mamy tendencję do przejmowania pewnych postaw i wzorców nasączonych strachem, co może zwyczajnie wpływać na jakość naszego życia. Pracując zatem z własnymi lękami jest to jedna z kwestii, której warto się przyjrzeć. Skąd biorą się moje przekonania? Co pochodzi z mojej historii, a co przejmuję od środowiska, w którym żyję? Co mogę z tym zrobić?

W praktycznej części książki, dotyczącej pracy nad lękiem przed byciem „niewystarczająco dobrym”, dr Grange proponuje zastępowanie lęku inną opowieścią o sobie, celem, poddaniem się, marzeniami i pragnieniami, autentyczną bliskością, pasją i śmiechem. Poprzez te pomysły nie zachęca do walki z lękiem na zasadzie zduszenia go w sobie, lecz jego odważnej akceptacji. Lęk jest w końcu częścią nas, tak samo jak każda inna emocja. „Celem jest uwolnienie się od ciągłego, drenującego, negatywnego myślenia, by móc eksplorować życie i więcej eksperymentować z tym, co może przynieść spełnienie, i z autentycznym potencjałem każdego z nas.

 „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć” Pippy Grange będzie przydatną pozycją dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się własnych lękom i blokadom przed ułożeniem sobie życia w upragniony sposób.

jak pozbyć się lęku

 „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć” Pippa Grange, Wydawnictwo Muza