JAK SIĘ DOGADAĆ? CZYLI CO NAPRAWDĘ DZIAŁA W KOMUNIKACJI Z OSOBAMI STARSZYMI?
Lekarze, pielęgniarki lub inne osoby pracujące z osobami starszymi czasami znajdują się w sytuacji, gdzie trudno jest im porozumieć się z pacjentem. Być może Tobie również zdarzyło się być w jednej z poniższych sytuacji:
-
- Rozmawiasz ze starszą osobą, u której podejrzewasz problemy ze słuchem. Starasz się więc mówić głośniej, lecz to nie pomaga. Pani wraca do Ciebie wciąż z tym samym problemem.
-
- Tłumaczysz starszemu mężczyźnie jak przyjmować leki. Wydaje Ci się jednak, że on nie rozumie tego co do niego mówisz, mimo że zapewnia Cię o tym, że wszystko jest dla niego jasne.
- Miałeś bardzo dobry kontakt ze starszą osobą jednak zauważyłeś że od pewnego czasu coś się zmieniło. Czujesz, że w pewien sposób ta osoba została przez Ciebie urażona, nie wiesz jednak w jaki sposób.
W celu usprawnienia komunikacji oraz uniknięcia opisanych powyżej zdarzeń, dobrze przyjrzeć się błędom, które my możemy nieświadomie popełniać. Aby usprawnić komnikację z osobą starszą postaraj się:
-
UNIKAĆ STEREOTYPÓW.
Zastanów się, czy podczas rozmowy ze starszą osobą, zdarza się Tobie zachowywać według stereotypów. Wiele osób, gdy po raz pierwszy spotyka się z daną osobą, ma tendencje do przypisywania jej różnych cech bazując tylko na kilku przesłankach. Na przykład, widząc smutną starszą osobę, myślisz że ma depresje, ponieważ Tobie ten wiek kojarzy się z niedołężnością, ograniczoną sprawnością, depresją. A jak myślisz, tak działasz. Dlatego najpierw zadaj sobie pytanie dotyczące tego, jak Ty widzisz starość. Nie zakładaj z góry, że każdy jest taki sam. Przy spotkaniu z osobą starszą zadawaj pytania, staraj się ją bardziej poznać. Uwierz mi, możesz być bardzo pozytywnie zaskoczony.
-
UNIKAĆ PROTEKCJONALNEGO TONU.
„A teraz kochaniutka pójdziemy zrobić siku, a potem spać.”
Czasem mamy tendecję do mówienia do osób starszych w sposób przypominający mówienie do dzieci, czyli zdrabnianie słów, nadmierne upraszczanie zdań, zmiana intonacji głosu. Motywy zmiany sposobu mówienia są różne i najczęściej wyrażają troskę. Niemniej jednak, takie zdrobnienia (ang. elderspeak) mogą irytować osoby starsze, które czują się traktowane jak dzieci. Zwróć uwagę na to, jak zmienia się Twoje słownictwo i intonacja głosu, gdy rozmawiasz z osobą starszą. W przypadku niektórych chorób (np. demencji) takie zachowanie może skutkować pojawieniem się agresywnego zachowania.
-
ZWRACAĆ UWAGĘ NA SWOJE GESTY.
Do komunikacji niewerbalnej zaliczamy między innymi: kontakt wzrokowy, mimikę twarzy, ton głosu, prędkość mówienia oraz postawę ciała. Sposób w jaki rozmawiasz z osobą starszą może pomóc lub utrudnić przekaz werbalny. Dlatego też staraj się utrzymać kontakt wzrokowy zamiast patrzeć w monitor komputera lub co kilka sekund na zegarek. Jeśli twoje ciało wysyła sygnały, że jesteś zajęty, to osoba z którą rozmawiasz bardzo szybko to wyczuje.
-
ZMNIEJSZYĆ HAŁAS.
Utrata słuchu związana z wiekiem powoduje zwiększenie się trudności w komunikacji. Dlatego też zadbaj o to, aby rozmowa odbywa się w cichym pokoju. Z pewnością poprawi to zdolność zapamiętania informacji. Jeśli słyszysz hałas dobiegający z innego pomieszczenia, po prostu zamknij drzwi, ścisz muzykę, zadbaj o to, aby jak najmniej dźwięków przeszkadzało wam w rozmowie.
-
ZACHOWAĆ CIERPLIWOŚĆ… I NIE ZAPOMINAĆ O UŚMIECHU.
Cierpliwość to ważna umiejętność, przydatna w komuikacji nie tylko z osobą starszą, ale również z partnerem czy dziećmi. Czasem trudno zachować cierpliwość, zwłaszcza gdy czekasz długo na odpowiedź. Zachęcam jednak do tego, aby nie pospieszać osób starszych. Pozwól im, aby na Twoje pytanie odpowiedziały w swoim tempie. Być może potrzebują czasu, aby zrozumieć co do nich powiedziałeś lub szukają odpowiedniego słowa. Nie staraj się też odgadnąć za nich odpowiedzi. Zamiast tego, postaraj się o szczery uśmiech, to on pomoże stworzyć przyjazną atmosferę.
KOMUNIKACJA Z OSOBĄ STARSZĄ W DUŻEJ MIERZE ZALEŻY OD TEGO, JAKI STYL ROZMOWY PRZYJMIEMY MY – TROCHĘ MŁODSI.
- „Rodzic najlepszy pod słońcem” – nowa książka Edyty Zając już jest dostępna! - 30 sierpnia, 2019
- Dołącz do badania: Historie miłosne a doświadczenia w bliskich związkach - 29 lipca, 2019
- W sieci natrętnych myśli – uwolnisz się? | Nowa inspirująca książka! - 24 kwietnia, 2018