kryzys wieku młodego

KRYZYS WIEKU MŁODEGO

Szeroka gama możliwości odnosząca się do każdej sfery życia, jaką oferuje młodemu człowiekowi świat, może być szansą na rozwój, ale także powodem głębokich rozterek związanych z jego egzystencją. Wygórowane oczekiwania, wpływ społeczeństwa   i nasilający się w wyniku tego stres mogą stać się drogą do przeżywania wielu trudności. Ukończenie studiów i wypłynięcie na szerokie morze, a także presja społeczeństwa związana z założeniem rodziny mogą prowadzić do odczuwania lęku, napięcia  i stresu. Pojawia się kryzys wieku młodego. 

Kryzys jest reakcją na sytuację, która w danym momencie przekracza nasze możliwości i nie może zostać rozwiązana poprzez wdrożenie znanych nam oddziaływań.Coraz częściej mówi się o kryzysie dotykającym osób w wieku 25-35 lat. Znajdują się oni na etapie rozwojowym, który stawia przed nimi wyzwania związane  z rozwojem kariery zawodowej i założeniem rodziny.

Moment ukończenia studiów i zetknięcie się z rzeczywistością mogą stać się źródłem poważniejszych problemów. Ponadto młodzi ludzie często spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony rodziców lub innych starszych osób, którzy, będąc na innym etapie rozwojowym, wierzą, że młodość to najpiękniejszy okres życia. Jak się okazuje, nie zawsze tak musi być.

JAKICH OBSZARÓW ŻYCIOWYCH DOTYKA KRYZYS WIEKU MŁODZIEŃCZEGO? (W OPARCIU O TEORIĘ PSYCHOSPOŁECZNĄ ERIKSONA).

KARIERA ZAWODOWA

Młody dorosły kończy studia, którym poświęcił kilka lat swojego życia. Ten etap przynosi różne refleksje i podsumowania. Wśród absolwentów znajdą się osoby, które ukończyły wymarzony kierunek i mają plan na swoją przyszłość, a także takie, które są pewne, że nie chcą dalej kroczyć wybraną kilka lat temu drogą.W obu przypadkach młodzi stają przed ważnymi decyzjami i trudnymi wyborami.

W pierwszym przypadku trudności mogą być związane ze znalezieniem dobrej  i satysfakcjonującej pracy. Wydaje się, że ofert na rynku jest cała masa, ale często chcemy znaleźć taką, która spełni nasze oczekiwania zarówno dotyczące samorealizacji, jak i kwestii finansowych. Jedną z trudności zrealizowania obu tych potrzeb może być brak doświadczenia, które właśnie trzeba zdobyć. Często kariera wymaga dalszego rozwoju  i kształcenia, które są kosztowne i nie zawsze od razu dla każdego dostępne.Takie ograniczenia mogą rodzić frustrację, a niekiedy poczucie bezradności i bierności.

Z kolei drugi przypadek, kiedy absolwent zdaje sobie sprawę, że ukończony przez niego kierunek nie jest mu po drodze, może wywołać poczucie zagubienia i niepewnej przyszłości. Często w takich chwilach pojawia się niepohamowana chęć porównywania się                               z rówieśnikami, co tylko zaostrza cały konflikt wewnętrzny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem zdaje się rozeznanie swoich umiejętności, zainteresowań i talentów, które mogą wskazać nową drogę.Można podjąć nad tym obszarem pracę, zgłaszając się do odpowiedniego specjalisty, którym jest psycholog lub doradca zawodowy.

Początki kariery zawodowej są bardzo trudne i okupione ogromnym wysiłkiem. Obrana ścieżka wymaga od nas dużo cierpliwości, determinacji i motywacji. Szereg decyzji do podjęcia i wątpliwości rodzących się w naszych głowach mogą prowadzić do rezygnacji                   i poczucia braku sensu. Kiedy kryzys puka do naszych drzwi i jak nieproszony gość zadomawia się w najlepsze, bardzo trudno jest stawić mu czoła.

BUDOWANIE BLISKOŚCI W RELACJI

Kolejnym z zadań rozwojowych etapu młodej dorosłości jest stworzenie bliskiego   i intymnego związku z partnerem. To często czas podejmowania decyzji o małżeństwie, narzeczeństwie lub wspólnym zamieszkaniu, które mają na celu zbudowanie bliskiej więzi między dwojgiem osób. Odbywa się to zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej, jak  i seksualnej, dlatego mówimy o całości psychoseksualnej.

SFERA EMOCJONALNA

Może zdarzyć się tak, że próba budowania takiej relacji przyniesie wiele trudności. Dwie zupełnie inne osoby, wywodzące się z różnych środowisk, niosące bagaż różnych doświadczeń i determinowane różnymi mechanizmami, stoją przed wyzwaniem stworzenia czegoś wspólnego. Stopniowo poznają swoje oczekiwania, potrzeby i pragnienia. Uczą się swoich wad i obnażają własne słabości. Przejście przez taką drogę nie dla każdego musi być łatwe i może rodzić wiele różnych problemów.Ponadto warto zaznaczyć, że różne osoby mają różne doświadczenia związane z budowaniem relacji ze względu na młody wiek, a także różne wzorce wyniesione z domu.

Zdarza się, że w trakcie procesu budowania relacji napotykamy duże trudności emocjonalne, które nas unieruchamiają i nie pozwalają na dalszy rozwój. Konsekwencją tego mogą być częste kłótnie, poczucie niezrozumienia lub brak radości ze wspólnego życia. Problemy  w komunikacji, niespełnione potrzeby i oczekiwania. To momenty kryzysowe, które partnerzy muszą wspólnie rozwiązać, aby mieć szansę ocalić związek.Czasami brak wiedzy, opór lub wypieranie problemów powoduje, że osoba ujawniająca trudności nie chce podjąć się ich rozwiązania. W takich sytuacjach związki często mają swój kres. Niemniej jednak osoby nadal pozostają ze swoimi wewnętrznymi problemami, które najprawdopodobniej odezwą się przy kolejnej próbie tworzenia związku z kimś innym. W takim przypadku warto pomyśleć o współpracy z psychologiem lub terapeutą, który pomoże poznać siebie i rozwiązać wewnętrzne konflikty.

SFERA SEKSUALNA

Jedna sfera łączy się z drugą. Trudno oczekiwać satysfakcjonujących zbliżeń, kiedy w sferze emocji coś jest nie tak. Nie zawsze jednak trudności wypływają z obszaru emocji.

Często bowiem brakuje nam odpowiedniej edukacji i śmiałości do rozmowy z partnerem. Krąży także wiele błędnych przekonań na temat seksualności, które uniemożliwiają nam realizowanie swoich potrzeb seksualnych. Poznawanie swoich ciał i pragnień to kolejne  z zadań rozwojowych, przed którymi stają młodzi dorośli.

Należy pamiętać, że zdrowie seksualne – obok tego fizjologicznego – stanowi ważny element rozwoju osobowości i budowania miłości. Z tego powodu warto sięgnąć po rzetelne źródła informacji i rozwinąć swoją wiedzę na temat seksualności. Dzięki temu istnieje szansa na lepsze zrozumienie pewnych mechanizmów, zachowań i potrzeb, co będzie skutkowało większą satysfakcją ze zbliżeń.

JAK PRZEZWYCIĘŻYĆ KRYZYS WIEKU MŁODZIEŃCZEGO?

DOKONAJ PONOWNEJ ANALIZY WYBORU ZAWODU

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów, czego pragniesz. Jaką widzisz dla siebie ścieżkę zawodową i czy pokrywa się z tą, którą aktualnie podążasz. Być może w przeszłości Twoje wybory nie były całkowicie autonomiczne lub świadome. Może wybrałeś swój przyszły zawód za namową lub pod presją osób trzecich, lub Twoje wyobrażenia na temat zawodu minęły się z rzeczywistością? Nie ma w tym nic złego. Nasze drogi są kręte i niejednokrotnie prowadzą przez ciemne zakamarki. Ważne jest jednak, aby się odnaleźć i ponownie podążać tą właściwą drogą.

ROZWAŻ, CZY WYKONUJESZ PRACĘ, KTÓRA DAJE CI SATYSFAKCJĘ.

Z różnych powodów decydujemy się na coś, co nie spełnia naszych wymogów. Czasami sytuacja finansowa zmusza nas do podjęcia pracy, która nie jest naszą wymarzoną. Innym razem zasiedzieliśmy się na ciepłym i wygodnym stanowisku, które już dawno przestało nas fascynować, ale daje poczucie komfortu.Żadna z tych opcji nie jest zła, pod warunkiem, że świadomie się na nią godzimy. Jeśli jednak odczuwamy silny rozdźwięk i przeżywamy z tego powodu trudne emocje – może nadszedł czas na zmiany?

ODWAŻ SIĘ MÓWIĆ O SWOICH EMOCJACH

Daj sobie prawo do przeżywania tego, co czujesz. Jednocześnie bądź świadomy, że bez względu na to, jakie wewnętrzne kryzysy przeżywasz, jedynym rozwiązaniem jest mówienie o nich.Dzielenie się emocjami z partnerem w sposób nieoceniający, nieobwiniający i nieoczekujący może stać się ukojeniem i przynieść ulgę. Gdy pojawia się trudność w nazwaniu lub rozpoznaniu swoich przeżyć, to dobry moment, aby zastanowić się nad konsultacją psychologiczną lub terapią. Jedną z opcji jest także terapia dla par, w której uczestniczą obie zainteresowane osoby. Taka forma pracy terapeutycznej może przynieść bardzo dobre rezultaty i ocalić związek.

ZWERYFIKUJ SWOJE OCZEKIWANIA

Może się okazać, że rzeczywistość jest zupełnie inna, niż oczekiwałeś. Jeszcze kilka lat temu wzniecały się w Tobie wizje o tym, jak Twoje życie młodego dorosłego będzie wyglądać, a dzisiaj czas je zweryfikował i są zupełnie inne. Nie ma w tym nic złego.Wizja szczęśliwej rodziny, satysfakcjonującej pracy i stabilnej sytuacji finansowej cały czas jest w Twoim zasięgu. Pamiętaj, że jesteś dopiero na początku swojej drogi i masz przed sobą wiele szans na samorealizację.

Młodość jest pięknym okresem życia – takim, do którego osoby starsze wracają we wspomnieniach z utęsknieniem i rozrzewnieniem. Etap ten obfituje w siłę fizyczną, dużą odwagę zmieniania świata i chęć smakowania wszystkiego, co oferuje. Rządzi się wielorakością wyborów i możliwości. Nie oznacza to jednak, że nie może nieść ze sobą kryzysu. Pamiętajmy, że każdy trudny czas może być początkiem dobrej zmiany. Dajmy sobie na nią szansę.

 

Previous

JAK TO SIĘ ROBI W … WIELKIEJ BRYTANII?

Next

ŻAŁOBA – WAŻNY, TRUDNY MOMENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also