Lęk oswojony uważnością

Książki Thich Nhat Hanha przynoszą spokój, wyciszają po to by skupić naszą uwagę na tym co najważniejsze, na życiu, lęku, przemijalności. Wydawać by się mogło, że buddyjski mnich pisze oczywistości, ale w jego książkach brzmią jak prawdy nieodkryte. Rodzi się niepokój, ale tylko chwilowy, bo słowa mistrza oswajają lęk, a prezentowane techniki uważności przywracają świadomy spokój. Nowa książka „Lęk. Co warto wiedzieć by przetrwać burzę” to idealna lektura na jesienne wieczory z filiżanką zielonej herbaty.

Thich Nhat Hanh to mistrz zen, aktywista nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.  Jeden z najważniejszych czołowych nauczycieli buddyjskich znanych na całym świecie. Autor czerpie z własnych doświadczeń długiego i ciekawego życia by przybliżyć nam w swojej najnowszej książce techniki uważności, które pomogą nam oswoić lęk, zmierzyć się z tym co nas przeraża, w pełni świadomie.

Lęk jest czymś pierwotnym, co towarzyszy nam przez całe życie. Nie można od niego uciec, nie ma sensu z nim walczyć. Warto go dobrze poznać i zrozumieć, czym jest i dlaczego pojawia się w naszym życiu w określonych momentach.

„Jesteśmy zdolni do wielkich przemian wewnętrznych i możemy wpływać na świat zewnętrzny. Lęk każe nam myśleć, że jesteśmy bezradni. Ale wystarczy, że będziemy praktykować uważne chodzenie i oddychanie, aby wzrastała w nas energia uważności i zrozumienia. Zrozumienie, kiedy już przyjdzie, uwalnia nas od lęku, złości, nienawiści i innych złych emocji. Miłość może się zrodzić tylko na gruncie zrozumienia.”

Zacznij od oddechu

Oddech jest niezwykle ważny w praktykowaniu uważności i stanowi również ważny element w opowieści Thich Nhat Hanha. To dlatego, jednym z najważniejszych ćwiczeń jest świadomy wdech i wydech. Bez skupiania się na innych czynnościach, przeszłości czy celach. Jesteśmy z naszym oddechem. Kolejny etap ćwiczenia to skupienie się na tym, jak długo trwa każdy wdech i wydech. Pozostajemy z naszym oddechem przez cały czas jego trwania. Następnie staramy się skontaktować z naszym ciałem podczas oddechu. Sprowadzamy umysł z powrotem do ciała. W kolejnym kroku uświadamiamy sobie wszystkie napięcia i ból naszego ciała. Robiąc wdech rozpoznajemy je, robiąc wydech uśmierzamy. Oddech jest najlepszym z narzędzi wspierających ważność. Na początku nie jest łatwo odsunąć inne myśli i troski, skupiając się tylko na oddechu. z każdą kolejną praktyką jest łatwiej. Myśli przepływają, a my przestajemy oddawać im naszą uwagę.

Z pewnością „Lęk” nie jest książką dla każdego, czasem trzeba dojrzeć do książek tego autora. To nie są pozycje naukowe, trudno je nawet nazwać poradnikiem. Natomiast mogą być przewodnikiem na duchowej drodze do wnętrza siebie. Jeśli tylko otworzymy się na tą podróż z całą świadomością i z wszystkimi lękami, które w sobie skrywamy, może być najpiękniejszą i najważniejszą podróżą w naszym życiu.

Bo uważność może nam dać odwagę by żyć pełnią życia, z radością i świadomością przemijalności naszego istnienia.

lęk

„Lęk. Co warto wiedzieć by przetrwać burzę” Thich Nhat Hanh, Czarna Owca

Anna Paluch
Previous

Perfekcyjnie ukryte cierpienie – o książce „Perfekcyjni do bólu”

Next

Pokonać bulimię krok po kroku

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also