Mediacja to alternatywny sposób na poszukiwanie rozwiązania konfliktu, z udziałem postronnej osoby mediatora. Kiedy warto skorzystać z mediacji? Jakie są korzyści płynące z takiego rozwiązania? O tym dziś, a poprzednią część znajdziesz tutaj.
Czy we wszystkich konfliktach można mediować?
Nie we wszystkich, ale w wielu. Wszystko zależy od rodzaju konfliktu, z jakim mamy do czynienia. Tak naprawdę jedynym konfliktem, w jakim możemy skutecznie mediować, jest konflikt interesów. Co to oznacza? To oznacza, najprościej mówiąc, że jedna strona konfliktu dąży do zaspokojenia swoich potrzeb w sposób, który stoi w kolizji z potrzebami drugiej strony. Nie jest łatwo rozpoznać rodzaj konfliktu. Dobry mediator jednak z pewnością będzie potrafił to zrobić, a zarazem zdiagnozuje, czy sprawa nadaje się do mediacji, czy też nie. Mediację wykluczają sytuacje, w których mówimy o wyjątkowo trudnym stanie emocjonalnym stron, np. świeża żałoba. Podobnie, kiedy mamy do czynienia z chorobą psychiczną. Wówczas strona NIE JEST ZDOLNA do mediacji. Pamiętajmy, że mediacja jest dobrowolna. Zatem obie strony muszą się na nią zgodzić, aby doszła do skutku.
Jakie typy spraw trafiają do mediacji?
Inne typy spraw trafiają do mediacji z ramienia sądu, a inne, kiedy mówimy o mediacjach umownych (prywatnych). Ogólnie wśród mediacji sądowych najczęściej spotyka się mediacje:
-
- w sprawach karnych – sprawca i ofiara mediują chociażby w celu ustalenia zadośćuczynienia. Mediacja może wpłynąć na złagodzenie wyroku sprawcy. Celem mediacji w sprawie karnej zwykle jest zrozumienie przez sprawcę krzywdy, jaką wyrządził ofierze, oraz poczucie ulgi i zadośćuczynienia dla ofiary.
-
- W sprawach cywilnych – spory między osobami niespokrewnionymi, dotyczące np. odszkodowań czy wywiązania się z umów i ustaleń. Strony wypracowują ugodę do zatwierdzenia przez sąd.
-
- Mediacje rodzinne – często zwane „rozwodowymi”. Rzeczywiście, większość tych mediacji dotyczy spraw rozwodowych, a wśród nich najczęściej ustala się podział opieki nad dziećmi, wysokość alimentów oraz podział majątku. Mediacje rodzinne mogą jednak dotyczyć też innych kwestii, np. opieki nad osobą starszą w rodzinie czy ustalenia zasad współżycia we wspólnej przestrzeni. Mediacje o charakterze rodzinnym mogą być skierowane z sądu, jednak zdarza się również, że strony same szukają rozwiązań pozasądowych i decydują się na współpracę z mediatorem.
-
- Mediacje gospodarcze – prowadzone między firmami, organizacjami, dotyczące najczęściej umów zawartych między nimi.
- Mediacje w biznesie – coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na taką formę rozwiązywania sporów wewnątrz firmy. Konflikty mogą pojawiać się na linii pracownik-pracownik, przełożony-podwładny, dział-dział, menedżer-menedżer. Firmy decydują się na mediacje, ponieważ same nie znajdują sposobu na rozwiązanie konfliktu. Bywa też, że po prostu wolą zaprosić neutralną osobę z zewnątrz, która obiektywnie spojrzy na sytuację, niż zagrzebywać się w konflikcie, tracąc cenny czas oraz środki.
Czy wiesz, że możesz wstąpić na drogę mediacji w sprawach urzędowych? Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że mają taką możliwość. Tymczasem urząd może być stroną mediacji, kiedy dochodzi do konfliktu między nim a petentem!
Co można zyskać dzięki mediacji?
Bez względu na to, czy mówimy o konflikcie na gruncie prywatnym, czy zawodowym, pewne korzyści są niezaprzeczalne i uniwersalne:
-
- Omijasz ścieżkę formalną w dążeniu do rozstrzygnięcia sporu – to ważne zarówno w firmie, w przypadku konfliktu pracowniczego, jak i w konfliktach prywatnych, które często kończą się w sądzie…
-
- Skracasz czas trwania konfliktu i jego wpływ na system (zespół, rodzinę).
-
- Zyskujesz czas i energię, które możesz spożytkować na ważniejsze rzeczy, zamiast wydatkować je na kolejną próbę rozstrzygnięcia/załagodzenia/rozwiązania konfliktu.
- Zwiększasz szanse rozwiązania konfliktu z korzyścią dla obu stron tam, gdzie wydaje się to już niemożliwe.
Mediacje w Polsce stają się bez wątpienia coraz bardziej popularne. Nie tylko w sprawach sądowych (tu nadal jest jeszcze sporo do zrobienia), ale i w środowisku biznesowym.
Czy Ty masz jakieś doświadczenia z mediacją? Czy w Twojej firmie wykorzystuje się ją jako narzędzie do rozwiązywania sporów? Jeśli jeszcze nie spotkałeś/aś się z tym, warto pamiętać, że taka opcja jest – na dodatek w zasięgu ręki!
- Home office w pandemicznej izolacji, czyli efekty wymuszonej elastyczności - 6 sierpnia, 2020
- Mediacja jako sposób poszukiwania rozwiązania konfliktu cz.2 - 31 marca, 2020
- Mediacja jako sposób poszukiwania rozwiązania konfliktu - 27 lutego, 2020