Otwórz się na „Siedem praktyk szczęścia”
Otwórz się na „Siedem praktyk szczęścia”
Dzisiejszy rynek przepełniony jest wskazówkami, jak osiągnąć szczęście. W końcu to coś, do czego wszyscy dążymy, a coraz trudniej nam to osiągnąć. Mnogość propozycji sprawia, że zaczynamy sceptycznie podchodzić do kolejnych zwodzących obietnic i wybieramy te, które mają wiarygodne podstawy. A gdyby tak możliwościami osiągnięcia pożądanego stanu zajmował się neuropsycholog i nauczyciel medytacji? Ricka Hansona znamy już między innymi z książki „Szczęśliwy mózg”, gdzie dowiódł znajomości działania ludzkiego mózgu oraz możliwości w związku z jego plastycznością. Tym razem zaś, w książce „Siedem praktyk szczęścia” neuropsychologię łączy ze światem duchowym, co zaowocowało niezwykle skutecznymi sposobami na uwolnienie się od bolesnej strony życia.
Obecnie wielu z nas intuicyjnie powraca do rozwoju własnej duchowości, czując jej wpływ na samopoczucie i rozwój zdarzeń. Życie duchowe, ujmując w nim medytację, kontemplację i inne techniki pracy z umysłem i ciałem, stają się także tematem zainteresowań naukowców. W obecnych czasach nie jest to już więc kwestia samej wiary. Nauka dowodzi, że liczne praktyki wywodzące się ze starożytnej mądrości Wschodu, w tym buddyzmu, wpływają na naszą fizjologię i mogą być uzdrawiające zarówno dla umysłu, jak i ciała. Jak wspomniał Rick Hanson, dwa i pół tysiąca lat temu „Budda i inni badali umysłowe, czy też mentalne czynniki cierpienia i szczęścia. W ostatnich kilkudziesięciu latach zaś poznaliśmy w znacznym stopniu neuronalne podstawy owych czynników umysłowych. Ignorowanie nowo zdobytej wiedzy w tej dziedzinie wydaje się nieetyczne tak wobec nauki, jak i buddyzmu”.
Dla lepszego zobrazowania tego wspaniałego połączenia, Rick Hanson, stworzył termin „neurodharma”. Opisuje nim „istotę umysłu osadzoną w istocie ciała, zwłaszcza zaś w układzie nerwowym”. Według niego wiedza o tym, jak działa mózg podczas różnych praktyk medytacyjnych i kontemplacyjnych sprzyja większej motywacji do ich wykonywania. Usystematyzowanie wiedzy o działaniu umysłu, procesach komórkowych i molekularnych zachodzących w mózgu oraz szereg własnych doświadczeń jako praktykującego od lat buddysty, zaowocowało stworzeniem modelu 7 Praktyk Szczęścia (sposobów bycia), które stanowią esencję przebudzenia. Są nimi:
- Uspokajanie umysłu
- Ogrzewanie serca
- Pozostawanie w pełni
- Bycie całościowością
- Przyjmowanie teraźniejszości
- Otwieranie się na wszystkość
- Odnajdowanie bezczasu
Dzięki powyższym praktykom mamy możliwość dokonania zmiany własnej ścieżki z trybu ciągłej, wzmożonej aktywności mózgu, na powrócenie do tak zwanej neuropsychologicznej bazy: spokoju, zadowolenia i troski o bliźnich. Obejmują one 3 rodzaje praktyki, bez których byłoby to trudne do osiągnięcia, czyli: akceptacja tego, czego się doświadcza, uwolnienie tego, co bolesne oraz rozwijanie tego, co miłe i przydatne. Rick Hanson wspaniale porównuje to do ogrodu:
„Jeśli Twój umysł jest jak ogród, to możesz go obserwować, wyrywać chwasty i sadzić kwiaty”.
W myśl wskazówek Buddy, aby nie skupiać się na teorii, lecz koncentrować się na części praktycznej zakończenia cierpienia i znajdowaniu zadowolenia z życia tu i teraz, Rick Hanson tak skomponował „Siedem praktyk szczęścia”, abyśmy nie zatonęli w gąszczu poglądów, tylko od razu zaczynali działać w kierunku osiągnięcia równowagi emocjonalnej i chłonięcia wspaniałych wpływów praktyki.
„Siedem praktyk szczęścia”, Rick Hanson, Wydawnictwo GWP
- Gdy lęk podcina skrzydła. O książce „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć” Pippy Grange - 16 listopada, 2021
- Jak ciało może pomóc psychice? O książce „Odetnij napięcie” - 3 listopada, 2021
- Perfekcyjnie ukryte cierpienie – o książce „Perfekcyjni do bólu” - 5 lipca, 2021