POCZYTAJ O ACT

POCZYTAJ O ACT- TERAPII AKCEPTACJI I ZAANGAŻOWANIA. POKONAJ LĘK

Nie lubimy nieprzewidywalności. Najlepiej, gdy wszystko, co może się wydarzyć jest nam z góry znane. Marzymy o tym, aby mieć wszystko pod kontrolą i na różne trudne sytuacje reagować ze stoickim spokojem. Nie do końca się to jednak udaje – nawet, gdy wiemy wiele o zależności pomiędzy myślami, emocjami a zachowaniem. Umysł pełen natrętnych myśli zaczyna traktować wszystko to, co nieznane, jako coś zagrażającego. Co się wtedy pojawia? Lęk, niepokój, zamartwianie, panika… Zazwyczaj nie są to proszeni goście w naszym życiu. Są nieprzyjemne, blokujące, przeszkadzające w korzystaniu z życia tak, jak byśmy tego chcieli . Próbujemy więc stoczyć z nimi walkę.

GDY UCIECZKA NIE POMAGA

Spontaniczną obroną przed lękowymi myślami jest walka z nimi, próba ucieczki, przymusowego zduszenia. Niestety ta strategia nie dość, że zawodzi, prowadzi do pogłębienia przykrych odczuć. Poczucie utraty kontroli sprawia, że zaczynamy martwić się, że się martwimy, lękać się lęków i panikować na myśl o kolejnych  napadach paniki. W konsekwencji wpadamy w błędne koło uporczywych myśli i okazuje się, że to „nie my mamy lęki, lecz one mają nas”.

„Znajdź wyjście, znajdując wejście”

Powiadają, że najlepszym sposobem na pokonanie strachu jest zajrzenie mu w oczy. I nie chodzi tu wyłącznie a aspekt odwagi, ale poznanie go od podszewki. A gdyby tak zrobić to samo z lękiem? Choć to ostatnia rzecz, z którą być może chciałyby się zmierzyć osoby z nim się borykające, to właśnie może być sposób na odzyskanie kontroli. Jak to zatem zrobić? Z perspektywy Terapii Akceptacji i Zaangażowania – ACT, zamiast uciekać, powinniśmy wejść do krainy lęku i niemal się w niej rozgościć, zwiedzając każdy jej kąt. Dzięki temu dowiemy się dokładnie, co się dzieje w naszym umyśle i ciele w chwilach, gdy go odczuwamy. Poznając go lepiej możemy wyjść mu naprzeciw i zburzyć powodowane przez niego ograniczenia, odzyskując równowagę i życie, jakie chcemy wieść.

LICZY SIĘ PODEJŚCIE

Kelly G. Willson oraz Troy DuFrene stworzyli praktyczny przewodnik do samodzielnej pracy z lękiem (i nie tylko) w rytm terapii ACT. Dzięki książce „W sieci natrętnych myśli” (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne) dowiadujemy się w nietuzinkowy sposób o jego roli w naszym życiu oraz jak owe tajemnicze „akceptacja” i „zaangażowanie” mogą zmienić podejście do niego, dążąc jednocześnie ku uwolnieniu. Z perspektywy ACT, lęk i podobne jemu stany opisywane są w kategoriach zdolności człowieka do funkcjonowania w ramach sześciu kluczowych procesów, w których przebiegu mogą pojawiać się pewne zakłócenia, powodujące tym samym różne emocjonalne trudności. W ogólnym ujęciu są to:

  • życie chwilą obecną
  • zachowanie dystansu do swoich myśli o sobie i świecie
  • przyjmowanie zarówno radości, jak i smutków ze spokojem
  • świadome wybieranie takiego życia, które ma dla nas sens
  • zaangażowane podjęcie działania, które ukształtuje nasze życie zgodnie z naszymi wartościami
  • traktowanie życia jako pola możliwości, a nie sztywnych scenariuszy dotyczących tego kim jesteśmy i kim możemy się stać

Przeanalizowanie lęku w kontekście tych obszarów pozwala dostrzec jego zależność z wieloma innymi przeszkodami występującymi w naszym życiu. Autorzy pomagają przejść przez ten proces dzięki rozmaitym, prostym ćwiczeniom, obrazującym historiom i pełnym bogatych metafor opowieściom. To, co ujmujące w tej książce, to sposób przekazywania wiedzy. Czytając ją można odnieść wrażenie, że siedzą oni naprzeciw nas, mówią do nas jak starzy znajomi, którzy w dodatku wiedzą dokładnie co siedzi w naszej głowie i to co najważniejsze, chcą naszego dobra.

ACT – CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ

„W Terapii Akceptacji i Zaangażowania nie chodzi o trenowanie zwykłego trybu umysłu. Chodzi o wyjście poza umysł i zanurzenie we własne życie. Taki plan się umysłowi nie podoba”. Jeśli chcesz tego dokonać i w rezultacie wprowadzić różne potrzebne zmiany do swojego życia, warto wejść jeszcze głębiej w terapię ACT. Tutaj doskonałym sposobem na rozpoczęcie przygody (zarówno pod kątem teorii, jak i praktyki) będzie sięgnięcie po „Zrozumieć ACT” Rusa Harrisa (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne). To książka napisana przez „praktyka dla praktyków”, która będzie również świetną pozycją dla specjalistów pracujących w obszarze pomagania, chcących wzbogacić swój terapeutyczny warsztat. Wywodząca się z trzeciej fali nurtu poznawczo –behawioralnego terapia ACT, mająca w pełni podstawy naukowe, podana jest tu w bardzo jasnej, lekkiej i przystępnej formie.

Polecamy literaturę dotyczącą Terapii Akceptacji i Zaangażowania

 1 / 2

 

Anna Paluch
Previous

ZANIKAJĄCA UMIEJĘTNOŚĆ

Next

JAK ZADBAĆ O MÓZG? POZNAJ PROGRAM WALKI Z CHOROBĄ ALZHEIMERA WEDŁUG DOKTORÓW SHERZAI.

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also