16832081_781521952030282_7320707255310124281_n

Polska na niebiesko! Raport Fundacji JiM

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, dzięki staraniom Fundacji JiM, tego dnia Polska będzie niebieska! Jesteśmy całym sercem z tą inicjatywą uświadamiania na temat spektrum autyzmu. Wielu z nas ma bardzo sztywny obraz osoby z autyzmem bez świadomości, cierpiącej. Tymczasem to osoby, które na swój sposób cieszą się życiem i akceptują swoją chorobę. Częściej to my mamy z tym problem.

Niestety w związku z postrzeganiem zaburzenia w sposób stereotypowy przysparzamy problemów chorującym i ich rodzinom. Często nie traktuje się takich osób poważnie na rynku pracy i edukacji, nie szuka się dla nich możliwości rozwoju. Niestety z tego powodu żyją pod kloszem umęczonych rodziców, a jak pokazuje raport fundacji JiM autyści chcą być sobą i potrafią się świetnie odnaleźć w innym niż domowe środowisku. Musimy o tym mówić! We wstępie do raportu przeczytamy słowa Prezesa Fundacji JiM, które najlepiej obrazują w czym tkwi clou problemu:

Zostanie ze mną obraz zmęczonych rodziców. Zawieszone w powietrzu pytanie Doroty Próchniewicz, „jak długo jeszcze dam radę wspierać syna?”. Pełne nadziei plany Bożeny Chrostowskiej dla jej syna Kacpra, zakończone westchnięciem… „pewnie nie ominie go dyskryminacja…” 92 proc. rodziców martwi się o przyszłość. 78 proc. jest smutnych i przygnębionych, 66 proc. nie sypia po nocach. Dorastające dziecko, jego przyszłość, to cały ich ich świat. Całe zmartwienie. Z tego zmartwienia są często nadopiekuńczy. Ola Smereczyńska z Klubokawiarni pisze o pracujących u niej osobach z autyzmem. „Gdy zamykają się drzwi za rodzicami, pojawiają się przede mną inne osoby”. Ktoś kto podobno ludzi gotować, okazuje się złotą rączką. Ktoś kto nawlekał koraliki na niteczki, jest świetnym wykładowcą na konferencjach o autyzmie. Jak pisze Ola, pracujący w Klubokawiarni autyści zaczęli o siebie dbać, wychodzić do ludzi, interesować się życiem. Są pewniejsi siebie.

Tylko współpracą możemy zbudować świat szczęśliwych autystów i ich spokojnych rodzin!

Zapoznaj się z RAPORTEM! Zastanów się jak ty możesz pomóc? Możesz zostać Aniołem, możesz pomóc materialnie, możesz po prostu podzielić się informacją i wytłumaczyć innym, dlaczego 2 kwietnia Polska będzie na niebiesko!

Chcemy być sobą!

Anna Paluch
Previous

5 KSIĄŻEK, KTÓRE MUSI PRZECZYTAĆ KAŻDY STUDENT PSYCHOLOGII

Next

VIII Wrocławskie Konfrontacje Psychologiczne - konferencja "Logika Psychologii"

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also