PRZEPIS  NA DŁUGOWIECZNOŚĆ. CZY MASZ SWOJE IKIGAI?

Istnieją na świecie miejsca gdzie ludzie dożywają sędziwego wieku ciesząc się jednocześnie bardzo dobrym zdrowiem… Pytanie, które pojawia się wręcz automatycznie brzmi: Jak oni to robią? Jaki jest przepis na długowieczność? Znalezienie swojego IKIGAI jest receptą na długie i szczęśliwe życie. Czym jest to pojęcie dla mieszkańców Okinawy? Według mieszkańców japońskiej wyspy, która może poszczycić się największym współczynnikiem stulatków na świecie ikigai to powód, dla którego wstajemy codziennie rano. To sens naszego życia. To coś co jest w nas i czasem wymaga cierpliwości i wytrwałości w poszukiwaniu, głębi istnienia. Aby tego sensu się doszukać, warto pielęgnować jeszcze inne sfery naszego życia. Niech pomocny w refleksji będzie nasz artykuł i książka IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia . 

Ciągła aktywność. Na terenie Okinawy mieszkańcy sami uprawiają rośliny, hodują zwierzęta, nie używają środków transportu..oprócz rowerowych przejażdżek. Co ciekawe, nie trenują na siłowni, raz czy dwa w tygodniu. Ich aktywność fizyczna realizuje się w codziennych czynnościach, obowiązkach.  Choć my dziś nie musimy pracować na roli, uprawiać roślin to każdy z nas może swoje domowe obowiązki wykonywać z większym zaangażowanie. Na początek energiczne posprzątanie pokoju powinno wystarczyć- może będzie to od dziś Twój  nowy nawyk- taka osobista, łatwo dostępna siłownia.

 Spacery. O każdej porze roku, czy słońce, czy deszcze warto wybrać się na małą przechadzkę. Niesie ona same korzyści, dla ciała, umysłu i ducha.

Uporządkowane życie. Szalone tempo dnia, jest często zawrotne, brak czasu, jego ulotność dają się we znaki każdemu. Warto jednak skorzystać ze sposobów które mogą pomóc w organizacji dnia i patrząc również szerzej w zaplanowaniu przyszłości. Nie chodzi tu o sztywne plany, ale pewne ramy, które dadzą nam poczucie bezpieczeństwa i celowości. Ważne, by takie plany były tylko i wyłącznie twoje- wsłuchaj się w swoje serce i odkryj TWOJE prawdziwe marzenia i cele. Twoje IKIGAI- powód dla którego  warto żyć !

Postaw na aktywność, ale nie zapomnij o regeneracji. Wypoczynek zajmuje równie ważne miejsce w życiu  długo żyjących  osób. Możesz na przykład każdego dnia dać sobie 15  minut na wyciszenie i refleksje, taka medytacja, przynosi niesamowite efekty. Pozwala na regeneracje sił i przywraca równowagę.

Rodzina i przyjaciele. Bez znaczących i bliskich Ci osób  nie możemy funkcjonować. To relacje które tworzymy pozwalają nam poznać siebie samych. Inni z którymi przebywamy mogą dać nam poczucie opieki, ciepła, zrozumienia, mogą też być źródłem frustracji niezadowolenia. Jednak to Ty masz wpływ na kontakty jakie tworzysz,  znajomości jakie zawierasz. Ty tez wiec możesz zadbać o to, by stosunki z innymi układały się pomyślnie- co nie oznacza, że zawsze będzie różowo.

Jedzenie. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że… jesteś Tym co jesz… ważne jest jednak również to, JAK jesz. Choć ilość i jakość składników jest bardzo istotna, znaczenie dla naszego zdrowia ma również sposób w jaki jemy. Już Konfucjusz wspominał, by  od stołu odchodzić z żołądkiem napełnionym w osiemdziesięciu procentach. Dodajmy  do tego jeszcze powolne, dokładne przeżuwanie pokarmów i sposób na nowe podejście do posiłków gotowy. To nie jednorazowa dieta cud, ale jakość i sposób podania posiłków naprawdę przyczynia się do utrzymania trwałego dobrego samopoczucia i pozwala cieszyć się długimi latami życia.

MOŻE WIĘC WARTO POPRACOWAĆ NAD ZMIANĄ NAWYKÓW JUŻ DZIŚ I Z RADOŚCIĄ REALIZOWAĆ CEL. A TY JAK DBASZ O SWOJĄ DŁUGOWIECZNOŚĆ? POZNAJ SEKRET DŁUGOWIECZNOŚCI DZIĘKI KSIĄŻCE IKIGAI. JAPOŃSKI SEKRET DŁUGIEGO I SZCZĘŚLIWEGO ŻYCIA FRANCESC MIRALLES CONTIJOCH, HECTOR GARCIA PIUGCERVER WYDAWNICTWA MUZA.

 

Anna Paluch
Previous

CZY MOŻNA MIEĆ MNIEJ?

Next

W sieci natrętnych myśli - uwolnisz się? | Nowa inspirująca książka!

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also