PSYCHOLOGIA W ZAWODZIE OPIEKUNA MEDYCZNEGO.

PSYCHOLOGIA W ZAWODZIE OPIEKUNA MEDYCZNEGO

Starzejemy się, ale nie tylko każdy z nas z roku na rok, ale starzejemy się jako społeczeństwo. A to powoduje nowe wyzwania na rynku zawodów zwłaszcza w zakresie pracy opiekunów medycznych, na których będzie rosło zapotrzebowanie. Dlaczego ważna jest zatem psychologia w zawodzie opiekuna medycznego?

Według raportów WHO w roku 2002, 60 lat osiągnęło prawie sześćset milionów ludzi na świecie, w 2020 liczna ta przekroczy już miliard. Osoby 60+ będą stanowić 30% ogółu ludności świata. Starzenie się społeczeństw w szczególności dotyczy Europejczyków, w tym Polski. Przewidywania wskazują, że do połowy XXI wieku liczba Polaków w wieku co najmniej 80 lat wzrośnie 15- krotnie. W związku z tym ta właśnie grupa stanowi część społeczeństwa najbardziej zależną od innych osób. Zawód opiekuna medycznego stanie się bardziej powszechny, jednak praca z osobami starszymi jest trudna i wymaga przygotowania psychologicznego. Na szczęście na rynku pojawiło się kompedium wiedzy na ten temat,książka wydawnictwa GWP: „Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego” Joanny Kliszcz, wydana pod patronatem Magazynu Bang!

Książka zawiera najważniejsze informacje dotyczące pracy z osobami starszymi, ale też z ich opiekunami, zwłaszcza w kontekście komunikacji interpersonalnej. Dla bliskich osób starszych okres starości jest również trudny ze względu na przyjętą odpowiedzialność z jednoczesnym życiem swoim życiem. W tym kontekście pomocą są opiekuni medyczni.

Jakie informacje znajdziemy w książce?

  • Poznasz specyfikę zawodu opiekuna medycznego i jego rolę w systemie opieki długoterminowej.
  • Uzyskasz wiedzę z zakresu rozwoju psychofizycznego człowieka w kontekście zmian zachodzących z wiekiem.
  • Poznasz różne aspekty starzenia się od strony medycznej, fizjologicznej czy poznawczej.
  • Zapoznasz się z wiedzą dotyczącą potrzeb człowieka w okresie późnej dorosłości.
  • Dowiesz się szczegółowo jak powinna wyglądać komunikacja interpersonalna z podopiecznym oraz jego bliskimi. O tym jak nawiązywać relację oraz jakie pojawiają się błędy i bariery. Dowiesz się o wartości jaką ma dotyk w relacji z osobą starszą.
  • Jeden z bloków tematycznych poświęcony jest również stresowi w pracy opiekuna medycznego, który narażony jest na napięcie związane z pracą z osobami cierpiącymi, umierającymi, czy chorymi na choroby otępienne.

„Opiekun – zarówno medyczny, jak i rodzinny – to osoba, od której wymaga się wszechstronnej wiedzy na temat funkcjonowania człowieka w zdrowiu i chorobie, a także umiejętności w zakresie pielęgnacji, nawiązywania i utrzymywania relacji, wspierania i podtrzymywania podopiecznego (dosłownie oraz w przenośni) w chorobie, zaspokajania jego potrzeb biopsychospołecznych, zapewniania fizycznego i psychicznego bezpieczeństwa. Wszystko to oczywiście powinno być wzmocnione odpowiednią dawką empatii, pojmowanej jako życzliwy, nacechowany zrozumieniem i gotowością do pomocy stosunek do osoby wspieranej. Właśnie z tym wiązał się cel niniejszej książki (…).”

Naszym zdaniem zadanie zostało wypełnione, a książka może być również ważną lekturą nie tylko dla opiekunów medycznych, ale pielęgniarek, lekarzy, pracowników domów starości, wszystkich, którzy mają kontakt z osobami starszymi i czasem nie zdają sobie sprawy, że to wiek i słabość ciała i umysłu powodują problemy w kontakcie ze starszymi, a nie ich złośliwość. Trzeba to wziąć pod uwagę. Będzie łatwiej po lekturze książki „Psychologia w zawodzie opiekuna medycznego”.

Psychologia w zawodzie opiekuna medycznego

„Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego” Joanny Kliszcz, wydawnictwo GWP.

Anna Paluch
Previous

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „ Rozmiar w Umyśle ” pod patronatem PWP!

Next

JAK OSWOIĆ STRES I PRZECIĄGNĄĆ GO NA SWOJĄ STRONĘ?

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also