SPRAWDŹ CZY TWOJE SPOŻYWANIE ALKOHOLU JEST BEZPIECZNE.

Alkohol często jest nieodłącznym elementem przy spotkaniach towarzyskich. Chętnie też dajemy alkohol w prezencie, który przy okazji również jest wypijany. Spożywając alkohol mało kto się zastanawia czy to już problem, a częściej pojawia się porównywanie do osób, których spożywanie alkoholu mocno zniszczyło życie. Usprawiedliwienia typu: „nie piję codziennie”, „mam pracę”, „mam rodzinę” sprawiają, że nie dopuszczasz do siebie myśli, że Twoje picie alkoholu powoli wymyka się spod kontroli. A granica między piciem bezpiecznym, a ryzykownym jest dosyć cienka i szybko można ją przekroczyć. Czasami warto prześledzić w jaki sposób spożywałeś alkohol wcześniej, co się zmieniło w Twoim piciu, bo może są to i mniejsze ilości wypijanego alkoholu, ale wciąż duże. Ten artykuł skierowany jest do mężczyzn jak i kobiet.

Jak sprawdzić czy Twoje picie jest bezpieczne? Spróbuj uczciwie odpowiedzieć na kilka pytań. To nie są pytania diagnozujące uzależnienie, a jedynie umożliwiające przyjrzenie się swojemu piciu alkoholu.

USIĄDŹ SPOKOJNIE I SPRÓBUJ SIĘ ZASTANOWIĆ NAD TYMI PYTANIAMI.  

– Czy miewasz postanowienie, że robisz sobie przerwę w piciu, a mimo to nie dotrzymujesz tego postanowienia?

– Czy zdarza się, że wypijasz dużo większą ilość niż ta zamierzona?

– Czy zdarza się, że spotykają Cię, jakieś przykre niespodzianki w związku z Twoim piciem alkoholu?

– Czy każdy weekend to dla Ciebie okazja na picie alkoholu?

– Czy kiedy jesteś zmęczony, rozdrażniony pojawia się myśl o napiciu się alkoholu?

– Czy ktoś z Twoich bliskich zwraca Ci uwagę na zbyt częste bądź zbyt duże picie alkoholu?

Po przeczytaniu tych pytań możesz stwierdzić, że przecież całe społeczeństwo by dało odpowiedzi twierdzące. Spróbuj nie szukać wytłumaczeń, skup się na sobie, bo to co Ty robisz wpływa na Twoje życie. Jeżeli na większość tych pytań udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej to może warto spróbować coś zmienić w swoim stylu spożywania alkoholu.

JAK BEZPIECZNIE SPOŻYWAĆ ALKOHOL?

– Rób sobie przerwy w piciu alkoholu trwające od kliku do kilkudziesięciu dni.

– Przed piciem alkoholu zjedz coś, wtedy jest szansa, że mniej go wypijesz.

– Organizuj tak swój czas wolny, aby się zregenerować i mieć czas na realizowanie swoich pasji.

– Próbuj nie przyzwyczajać się do picia alkoholu, nie twórz rytuałów takich jak picie alkoholu w piątek wieczór, pod koniec dnia.

– Nie nagradzaj się tylko poprzez alkohol. Znajdź dla siebie inny sposób na celebrowanie takich chwil.

– Naucz się odmawiać innym picia alkoholu. Wydawać by się mogło, że łatwa sprawa, ale często występuje brak asertywności w tym temacie.

– Staraj się pić alkohol wolno. Ustalaj sobie ilości, które będą Cię zadawalać i się ich trzymaj.

– Sprawdzaj swoje przekonania na temat picia alkoholu. Upewnij się, że nie przesuwasz swoich granic tylko po to, aby się napić.

– Próbuj nie trzymać alkoholu w domu. Szybciej odmówisz sobie alkoholu, kiedy będziesz musiał po niego wyjść z domu.

JEŻELI COŚ CIĘ NIEPOKOI W TWOIM PICIU ALKOHOLU WARTO SKONSULTOWAĆ SIĘ ZE SPECJALISTĄ PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ, Z KTÓRYM USTALISZ, JAKI JEST TWÓJ STYL PICIA I CO W ZWIĄZKU Z TYM MOŻESZ ZROBIĆ. NIE POZWÓL, ABY TWOJE PICIE ALKOHOLU ZABRNĘŁO DO MIEJSCA, OD KTÓREGO NIE MA ODWROTU.

 

Anna Paluch
Previous

Zaburzenia lękowe dotykają coraz więcej dzieci

Next

Holistyczna terapia zespołów otępiennych w starzejącym się społeczeństwie XXI wieku

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also