Teoria poliwagalna w pracy z ciałem

Teoria poliwagalna w pracy z ciałem

Mamy wspaniałą nowinę dla entuzjastów teorii poliwagalnej! Tuż po tegorocznej premierze „Teorii poliwagalnej” Stephena Porgesa Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oferuje nam „Terapeutyczną moc nerwu błędnego” Stanleya Rosenberga. Autor, będący między innymi specjalistą w obszarze terapii krzyżowo-czaszkowej, uznaje tezę mówiącą o tym, że większość dolegliwości, zarówno psychicznych, psychosomatycznych, jak i licznych schorzeń fizycznych jest uwarunkowana nieprawidłowym działaniem nerwu błędnego. 

Stanley Rosenberg, Amerykanin mieszkający w Danii, miał już na swoim koncie około 30 lat praktyki pracy z ciałem, gdy poznał teorię poliwagalną Stephena Porgesa. Zdał sobie wtedy sprawę, że przez ten czas używał „niewłaściwej mapy”. Nowa koncepcja, która skupia się na istocie nerwu błędnego, poszerzyła spojrzenie na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego, który monitoruje i reguluje działanie organów wewnętrznych (serca, płuc, wątroby, woreczka żółciowego, żołądka, jelit, nerek oraz narządów płciowych) oraz jest ściśle powiązany z tym, jakie jest nasze samopoczucie. Dostosował swoją pracę zatem w ten sposób, aby odpowiednimi technikami pracy z nerwem błędnym poprawiać jakość naszego zdrowia. 

Głowy Hydry

Doznając różnych dolegliwości, zazwyczaj skupiamy się na leczeniu tej jednej, konkretnej. Częste przeziębienia, bóle, napięcia czy jakiekolwiek inne schorzenia traktujemy objawowo. Łykamy tabletki, wydawałoby się, że jesteśmy zdrowi, a za jakiś czas pojawiają się kolejne. Autor porównuje to do walki Heraklesa z mityczną, wielogłową Hydrą, u której po każdym odcięciu głowy wyrastały dwie kolejne, dopóki Herakles nie znalazł tej właściwej. Jeśli więc autonomiczny układ nerwowy, w tym nerw błędny i inne nerwy czaszkowe, reguluje pracę wielu narządów i jego nieprawidłowe funkcjonowanie prowadzi do zaburzeń, to powinniśmy zająć się dążeniem do jego równowagi, a nie zwalczaniem samych objawów. W proponowanej książce mamy listę dolegliwości, które mogą być właśnie z tym związane, co może nam przynieść odpowiedź, dlaczego tak trudno nam zwalczyć niektóre z nich w codziennym życiu.

Po dokładnym omówieniu teorii poliwagalnej i podróży po funkcjonowaniu autonomicznego układu nerwowego otrzymujemy od Stanleya Rosenberga szereg ćwiczeń przydatnych do pracy z nerwem błędnym, tak abyśmy mogli wrócić do zdrowotnej i emocjonalnej równowagi. Nie są one wymagające, więc bez problemu możemy wykonywać je sami, ale także mogą  się przydać osobom pracującym z ciałem oraz w obszarze zdrowia psychicznego. Skuteczność niektórych z nich pod kątem fizycznym zobaczymy między innymi bezpośrednio przy migrenach czy sztywnieniach szyi, co większości z nas jest dobrze znane. Autor wskazuje także na wyjątkową efektywność ćwiczeń w pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Ale to tylko nieliczne przykłady, ponieważ równowaga „systemu społecznego zaangażowania” przekłada się na całościową harmonię ciała, umysłu i duszy. 

Teoria poliwagalna w pracy z ciałem

“Terapeutyczna moc nerwu błędnego”, Stanley Rosenber, WUJ. 

Previous

Oblicza lęku – klasyka w nowym wydaniu

Next

Coaching na talerzu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also