scott-webb-22697

ZABURZENIA ODŻYWIANIA MNIEJ POZNANE. KONFERENCJA „Rozmiar w Umyśle”.

W ostatnim czasie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia możemy zaobserwować wzrost zainteresowania uprawianiem sportu, ekologicznego jedzenia i prowadzeniem zdrowego stylu życia. Przysłowie mówi, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Paradoksalnie  problem racjonalnego odżywiania i akceptacji własnego ciała wcale nie dotyka mniejszej ilości osób w porównaniu z poprzednią dekadą.

Zaburzenia odżywiania mogą występować pod różnymi postaciami. To, co je łączy to zazwyczaj nieprawidłowe łaknienie mające związek z problemami o podłożu psychicznym. Na tą chwilę najpowszechniej kojarzonymi spośród nich są anoreksja i bulimia, jednak coraz częściej mówi się także o innych, do tej pory mniej popularnych.

Ortoreksja – w skrócie można nazwać ją obsesją na punkcje zdrowego odżywiania. Osoby z tą przypadłością chorobliwie zwracają uwagę na jakość spożywanego jedzenia (nie na ilość, jak w przypadku anoreksji czy bulimii), spędzają masę czasu na studiowaniu tabel wartości odżywczych i składów spożywanych produktów, których ilość często zawężają do bardzo niewielkiej grupy tych, które uważają za bezpieczne. Na ortoreksję zapadają najczęściej osoby mocno skoncentrowane na sobie, dążące do perfekcji, chcące za wszelką cenę zyskać pełną kontrolę nad sobą i swoim zdrowiem.

Bigoreksja – polega na ciągłym, subiektywnym wrażeniu posiadania niedostatecznej ilości tkanki mięśniowej, co wiąże się ze stałym poczuciem niezadowolenia z własnego ciała. Takie osoby obsesyjnie ćwiczą, restrykcyjnie trzymają się diety, zażywają nadmierne ilości suplementów – niezależnie od rzeczywistej objętości mięśni, dla osoby cierpiącej na bigoreksję rezultat nigdy nie będzie wystarczający. Zazwyczaj osoba chora nie jest świadoma ze swojej postawy – jest przekonana, że jej zachowanie w sposób naturalny wiąże się z wykonywanym sportem.

Pregoreksja – jest to odmiana anoreksji występująca u kobiet ciężarnych (statystycznie 1,5% – 5% ). Pregorektyczki tak bardzo obawiają się zwiększenia swojej wagi podczas ciąży, że restrykcyjnie się odchudzają lub stosują ćwiczenia fizyczne, przekładając to ponad dbałość o zdrowie własne oraz dziecka. Konsekwencje takiego zaburzenia stanowią poważne zagrożenie dla płodu np.  przedwczesnego porodu, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu a nawet poronienia lub zwiększonego ryzyka śmiertelności okołoporodowej noworodka. Nie należy zapominać, że pregoreksji towarzyszą takie same objawy jak anoreksji, a zatem grozi ona również skrajnym wyniszczeniem organizmu matki, a nawet śmiercią.

O tych i innych zaburzeniach odżywiania, próbach wyjaśnienia przyczyn oraz określenia sposobów diagnozy i leczenia będzie możliwość posłuchania na III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rozmiar w Umyśle” organizowanej przez Koło Naukowe Zaburzeń Odżywiania UAM 13 maja w Poznaniu. Będzie to spotkanie interdyscyplinarne, w którym wezmą udział specjaliści z zakresu psychologii i dietetyki oraz studenci. Na zakończenie zapraszamy również do udziału w praktycznych warsztatach. Więcej informacji oraz zapisy:

FACEBOOK
WIĘCEJ INFORMACJI

Kontakt: knzo.uam@gmail.com

Autor: 
Agata Przybylska
Koło Naukowe Zaburzeń Odżywiania UAM

Anna Paluch
Previous

Psychologia wobec problemów współczesnego świata - to znaczy?

Next

Bądź zmianą! - jak oswoić i pokierować tym, co nieuniknione, czyli "W stronę zmian"!

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also