Szukasz nowych sposobów pracy z osobami chorującymi psychicznie?
Szukasz nowych sposobów pracy z osobami chorującymi psychicznie?
Trening Społecznego Poznania i Neuropoznania jest programem rehabilitacji społecznej i poznawczej, przeznaczonym dla osób chorujących psychicznie oraz dla osób po przebytym udarze mózgu. Jest to program interdyscyplinarny, oparty o zasady programów terapeutycznych usprawniających funkcje społeczne i poznawcze, głównie o SCIT (Social Cognition and Interaction Training).
Dla kogo ta metoda?
Trening Społecznego Poznania i Neuropoznania adresowany jest m.in. do pacjentów
z zaburzeniami ze spektrum schizofrenii, u których obserwujemy deficyty społecznego poznania w zakresie:
– funkcjonowania poznawczego,
– funkcjonowania społecznego,
– ekspresji emocjonalnej,
– rozumienia złożonych sytuacji społecznych,
– stylu atrybucji,
– zaburzeń myślenia.
Dysfunkcje społecznego funkcjonowania mają istotny wpływ na rozwój i przebieg schizofrenii. Znajomość i umiejętność wyrażania emocji pozwala na budowanie zadowalających relacji z innymi, a zdolność odczytywania ich stanów emocjonalnych jest niezbędna przy uświadamianiu sobie własnych przeżyć. Prawidłowo przebiegające procesy społecznego poznania pozwalają na efektywne funkcjonowanie we wszystkich sferach życia społecznego. Dlatego też zaburzenia tych procesów mogą obniżać osobom chorującym psychicznie satysfakcjonujące uczestniczenie w codziennym życiu.
Trening Społecznego Poznania wyrósł z podejścia poznawczo- behawioralnego. Wykorzystuje elementy Racjonalnej Terapii Zachowania, Treningu Rozwiązywania Problemów i Treningu Metapoznawczego. Autorki polskiej adaptacji TSP: K. Kucharska, E. Wilkos, M. Sawicka zaznaczają, że największą skuteczność przynosi stosowany równolegle z treningiem neuropoznania, ponieważ wzmacniana jest zdolności do przetwarzania i stosowania umiejętności nabytych podczas treningu społecznego poznania.
Trening neuropoznania jest propozycją rehabilitacji poznawczej. Program treningowy został skonstruowany w oparciu o CRT (Cognitive Remediation Therapy). Jest polecany dla stosowania wspomagająco w leczeniu psychoz, ADHD, problemach poznawczych związanych z wiekiem oraz leczeniu skutków zmian w mózgu. W założeniu odnosi się bezpośrednio do codziennego życia uczestników oraz konkretnych problemów, z jakimi się zgłaszają, dzięki czemu mogą dostrzec związek zadań i ćwiczeń z życiem codziennym.
Zdobądź nowe kompetencje!
Zapraszamy na szkolenie, na którym zdobędziesz wiedzę i umiejętności dotyczące stosowania Treningu społecznego poznania i neuropoznania.
Program szkolenia:
- Społeczne poznanie jako obszar pracy klinicznej.
- Zaburzenia społecznego poznania oraz funkcji poznawczych u osób cierpiących na różnego typu zaburzenia psychiczne, neuronalne korelaty zaburzeń społecznego poznania.
- Rozwój kompetencji społecznych i osobistych pacjentów w rehabilitacji psychiatrycznej.
- Wybrane trudności w funkcjonowaniu poznawczym osób chorujących psychicznie.
- Szczegółowy program treningu społecznego poznania oraz treningu neuropoznania z podziałem na sesje.
- Najczęstsze problemy w pracy z pacjentem i radzenie sobie z nimi.
Szkolenie przeznaczone jest dla psychologów, psychoterapeutów, neuropsychologów, psychiatrów, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych oraz studentów wymienionych kierunków.
Szkolenie Trening społecznego poznania i neuropoznania szczególnie polecamy osobom zainteresowanym pracą lub pracującym w szpitalach psychiatrycznych, systemie opieki środowiskowej oraz w prywatnych gabinetach psychologicznych.
Forma zajęć
Szkolenie Trening społecznego poznania i neuropoznania prowadzone jest w formie pracy warsztatowej w małych podgrupach i parach. Krótkie wprowadzenie teoretyczne poprzedza część warsztatową, która obejmuje elementy pracy własnej, analizę studiów przypadków, odgrywanie ról (scenki), praktyczne ćwiczenia ilustrujące omawiane zagadnienia i sposoby rozwiązania konkretnych problemów.
Planowany harmonogram zajęć
7 kwietnia 2018 (sobota),
czas: 9:00 – 18:00 (10 godzin szkoleniowych, przerwa obiadowa)
miejsce: Lublin, Centrum
Koszt szkolenia:
Studenci: 290 zł
Osoby pracujące: 380 zł
Limit miejsc: 12
Co otrzymujesz po zakończeniu szkolenia:
– zaświadczenie o odbyciu szkolenia Trening społecznego poznania i neuropoznania (z zakresem tematycznym oraz liczbą godzin szkolenia),
– materiały w formie papierowej, które obejmują podstawę teoretyczną szkolenia oraz wskazówki praktyczne do bezpośredniego zastosowania w pracy,
– dostęp do zamkniętej grupy na FB.
O prowadzącej:
Edyta Kuśmirek – magister psychologii, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, certyfikowany terapeuta środowiskowy. W trakcie specjalizacji w psychologii klinicznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz szkolenia psychoterapeutycznego w Centrum CBT w Warszawie. Ukończyła kwalifikacyjne studia podyplomowe w zakresie Diagnozy i Terapii Neuropsychologicznej na UMCS w Lublinie, szkolenie Trening Społecznego Poznania i Neuropoznania oraz Trening Społecznego Poznania i Neuropoznania w praktyce klinicznej prowadzone przez IPiN w Warszawie oraz liczne szkolenia dotyczące diagnozy klinicznej, terapii i rehabilitacji psychiatrycznej. Od czterech lat związana z Lubelskim Stowarzyszeniem Ochrony Zdrowia Psychicznego, gdzie pracuje z osobami chorującymi psychicznie oraz ich rodzinami w ramach Oddziału Dziennego Psychiatrycznego, Zespołu Leczenia Środowiskowego, Ośrodka Wsparcia Serce dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz Specjalistycznych Usług Opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Uczestniczyła w pracach nad nową metodą wsparcia opartą na zindywidualizowanym podejściu i ścisłej współpracy na linii chory-opiekun-lekarz-rodzina „Przyjazny Świat”. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu Lubelskiego Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego na temat Treningu Społecznego Poznania. Prowadząca szkolenie Edyta Kuśmirek przedstawia w nim praktyczną stronę Treningu.
Zapraszamy na szkolenia organizowane przez PersonLab!
- WEBINAR: WYPALENIE ZAWODOWE W PRACY DIETETYKA i zawodach pomocowych - 8 maja, 2022
- E-kurs Zaburzenia odżywiania w pracy dietetyka, lekarza, trenera - 7 marca, 2022
- Dialog motywujący i jeszcze więcej praktycznych narzędzi - 15 lutego, 2022