CO ZA „PRZYJEMNOŚĆ” CZYTANIA!
Z przyjemnością, to słowo klucz, ale taką najprawdziwszą i empirycznie sprawdzoną obejmujemy patronatem medialnym książkę „Przyjemność” autorstwa Paula Blooma, wydawnictwa Smak Słowa. Książka profesora psychologii i kognitywistyki Uniwersytetu Yale odpowiada na wydawać by się mogło proste pytanie: „dlaczego lubimy to, co lubimy?” Na szczęście odpowiedź nie jest prosta. Na szczęście, bo dzięki temu możemy sięgnąć po wartościowe studium dotyczące przyjemności jakie odczuwamy. Najciekawsze są niebanalne historie i masa badań, które dokumentują wiedzę na temat przyjemności. W końcu niełatwo odpowiedzieć sobie na niektóre pytania i jeszcze powiązać je z przyjemnością.
- Czy jakość wina i seksu wpływa na odczuwaną przyjemność?
- Czemu jadąc samochodem zwalniamy, aby popatrzeć na drastyczny wypadek?
- Dlaczego dorosłych brzydzą niektóre potrawy, a dzieci zafascynowane potrafią zjeść mieszankę, którą ku ich uciesze nazwiemy kupą?
- Dlaczego pewne przedmioty stanowią dla nas „magiczną wartość”?
- Jak to możliwe, że pośród tylu sposobów na spędzanie wolnego czasu ludzie wybierają ucieczkę w stronę wyobraźni w postaci filmów, książek stworzonych przez innych?
„Poszukuję kogoś, kogo można zjeść” – na ten internetowy komunikat w 2003 roku odpowiedziało ponad 200 osób. Autor ogłoszenia Armin Meiwes swojego wybrańca zaprosił do domu, a po wypiciu drinka dźgnął w szyję nożem kuchennym. Później rozczłonkował ciało mężczyzny, odpowiednio przygotował i zjadł. Dlaczego ta makabryczna historia znalazła się w studium o przyjemności? Bo sposób dążenia do satysfakcji jest indywidualny, a historia ludzkości pokazuje, jak skrajną może przybrać formę. Masochizm, seks, sztuka, esencja – sława świata psychologii Paul Bloom, korzystając z bogactwa zaskakujących badań, porusza intrygujące, jakże skrajne zagadnienia związane z przyjemnością.
Dlatego poszczególne rozdziały książki odnoszą się do naszych podstawowych potrzeb, ale nie zawsze przyjemność wiąże się z oczywistymi aspektami rzeczy i ludzi. To fascynujące jak różne znaczenia może mieć przyjemność dla każdego z nas, różna intensywność, różna jakość sytuacji czy rzeczy wpływa na naszą ocenę. Jak jednak widzimy w przypadku ogłoszenia kanibala, naprawdę skrajne są nasze sposoby dążenia do satysfakcji. A zwrot: „jesteś tym, co jesz”, nabiera innego znaczenia w świetle opowiedzianej historii.
Autor często odnosi się do stwierdzenia, że jesteśmy esencjonalistami, jeżeli potrafimy nadać tak duże znaczenie przedmiotom dla wzbudzenia przyjemności. Jak to się dzieję, że potrafimy zapłacić miliony za oryginalny obraz osiemnastowiecznego malarza, zamiast kupić identyczną kopię za znacznie niższą kwotę. Zapłacimy kilkaset dolarów za T-shirt noszony przez naszego ulubionego artystę, podczas gdy wartość koszulki nie przekracza kilku dolarów. To esencja człowieka, można by rzec, nasza władza jaką jest myślenie, sprawia, że nadajemy rzeczom różne, czasem niedorzecznie duże znaczenie. Myślimy, że mamy na ścianie oryginalny obraz to sprawia nam ogromną przyjemność, ale jak tylko dowiemy się, że zostaliśmy oszukani, rzecz przestaje mieć znaczenie. Obraz wciąż piękny, już nam się nie podoba. To nie problem tego co widzimy, to problem tego o czym myślimy.
Redakcja Magazynu Psychologicznego Bang! poleca książkę „Przyjemność” każdemu, kto interesuje się tym w jaki sposób funkcjonujemy w świecie i jak działa nasz umysł. To książka popularnonaukowa, którą można się zaczytać. W każdym rozdziale znajdziemy ciekawe historie i odniesienia kulturowe, po czym łatwiej dojść do wniosku jak różnie może być odbierana przyjemność. W całej swojej „naukowości” to duża przyjemność odpowiedzieć sobie wraz z autorem na kilka pytań, które każdego z nas czasem nurtują.
Paul Bloom – profesor psychologii i kognitywistyki Uniwersytetu Yale. Jego badania dotyczą m.in. tego, jak dzieci i dorośli rozumieją świat fizyczny i społeczny, ze szczególnym uwzględnieniem języka, moralności, religii, fikcji i sztuki. Jest autorem 8 książek i kilkunastu artykułów o psychologii poznawczej. Mieszka w Connecticut.
Tytuł: Przyjemność
Autor: Paul Bloom
Przekład: Olga Dziedzic
Wydawnictwo: Smak Słowa
ZRÓB SOBIE PRZYJEMNOŚĆ, ZAMAWIAJĄC KSIĄŻKĘ.
- WEBINAR: WYPALENIE ZAWODOWE W PRACY DIETETYKA i zawodach pomocowych - 8 maja, 2022
- E-kurs Zaburzenia odżywiania w pracy dietetyka, lekarza, trenera - 7 marca, 2022
- Dialog motywujący i jeszcze więcej praktycznych narzędzi - 15 lutego, 2022