PROSTE ŻYCIE, PEŁNE ŻYCIE. „SZTUKA PROSTEGO ŻYCIA” SHUNMYO MASUNO

Obserwujemy w życiu i psychologii od niedawna trend, dotyczący pochwały prostoty w myśl stwierdzenia, że proste życie oznacza pełne życie. Jednak sztuka prostego życia w obecnych czasach to niezwykle skomplikowana procedura, chociaż wydaje się banalna. Niestety wszystkie technologiczne udogodnienia, natłok pracy i obowiązków oddala nas od uważności na rzeczy proste, nie potrafimy zachwycać się jak dzieci. Czas na powrót do tego stanu, ponieważ bycie zen pomaga w radzeniu sobie ze stresem i obciążeniem psychicznym. W tym celu zachęcam do sięgnięcia po książkę „Sztuka prostego życia” Shunmyo Masuno znanego buddyjskiego mnicha.

SZTUKA PROSTEGO ŻYCIA RODEM Z JAPONII

Kultura dalekiego wschodu, pomimo ogromnego rozwoju technologii, opiera się na tradycyjnych wartościach i wyspecjalizowała się w osiąganiu szczęścia i spokoju za pomocą uważności, stylu zen, wykonywania prostych czynności. Zen prowadzi do kontaktu z własnym ja w każdej możliwej chwili, bez skupiania się na słowie pisanym czy mówionym. To dostrzeganie i przeżywanie. To skupienie się na rzeczach najważniejszych pozbawiając się zbędnych rzeczy. Zgodnie z tymi zasadami to jak wygląda nasza przestrzeń, będzie się przekładało na naszą wewnętrzną harmonię. Zbyt wiele przedmiotów wokół nas, to zbyt wiele myśli i emocji w nas. Pora się zatrzymać.

W książce „Sztuka prostego życia” znajdziesz 100 wskazówek znanego buddyjskiego mnicha, dotyczących wzmacniania energii, rozwijania odwagi i pewności siebie, radzenia sobie ze zmartwieniami i sprawiania by każdy dzień był tym najlepszym. To jedna z tych książek, które czyta się z przyjemnością i dla przyjemności, przy okazji pozwalając sobie na refleksję. To książka, którą czytając myślimy: „no tak, to ważne”, a mimo to w codzienności zapominamy by celebrować chwilę, ćwiczyć uważność. Nie znajdziesz tu prawdy objawionej, ale z pewnością kilka ważnych prawd i to wystarczy, zwłaszcza jeśli każdą ze wskazówek objaśnia buddyjska „przypowieść” mnicha.

KILKA PROSTYCH PRAWD

O równo ułożonych butach

„Twoje stopy odzwierciedlają bałagan na Twoim umyśle.” W Japonii, gdzie zostawia się buty przy wejściu do domu bardzo zwraca się uwagę na ich ułożenie, co wiele mówi o mieszkańcach tego domu. W buddyzmie zen zwraca się uwagę, by uważnie patrzeć na to co pod stopami, nie tylko dosłownie, ale kiedy nie zwraca się uwagi, na to jak „idziemy” do celu, trudno o zrozumienie kierunku życiowej podróży. Nawyk ustawiania równo butów po wejściu do domu wydaje się nic nie znaczącym gestem, ale ten nawyk może przypominać ci o tym, jak ważny jest porządek w domu i w umyśle.

O zachodach Słońca

„Znajdź własne zachody słońca”. W centrum Tokio są „schody zachodów słońca”, ich urok polega na tym, że można na nich usiąść i podziwiać zachód słońca. Wiele osób właśnie w takim celu je odwiedza. Wszędzie jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsce. W każdym miejscu, zazwyczaj, możemy przystanąć i spojrzeć w niebo. Takie zatrzymanie daje szansę by patrząc na piękno natury poczuć wdzięczność za miniony dzień.

O cieple i zimnie

„Niektóre rzeczy docenisz dopiero wtedy, kiedy sam je zrobisz.” Aktywna postawa jest wartością, dopiero doświadczenie pozwala zrozumieć tak naprawdę, docenić smak, tego co stworzyliśmy, ciężką pracę jaką włożyliśmy. W zen mówi się: „Doświadcz na sobie ciepła i zimna.”  Trudno wytłumaczyć komuś czym jest ciepło i zimno nie doświadczając ich. Niektóre rzeczy jesteśmy w stanie docenić dopiero w chwili, gdy sami na nie zapracujemy.

O silnym wietrze

„Nieporuszony nawet gdy wieje osiem wiatrów.” Słowa mają moc i ogromnie ułatwiają nam życie wśród ludzi. Słowa też ranią, wywołują lęk i agresje. Dlatego tak ważne jest zdystansowanie się do tych słów, które nie są konstruktywne. Czasem warto puścić niektóre komentarze mimo uszu, zamiast się zadręczać. Trudno nie zwracać uwagi, kiedy słowa uderza w emocjonalną strunę, jednak tak jak nie przywiązujemy się do rzeczy, tak samo nie musimy zawsze przywiązywać się do słów, zwłaszcza tych negatywnych.

Mam nadzieję, że przed wami lektura kolejnych, aż do 100 prostych buddyjskich prawd, które pomogą wam opanować sztukę prostego życia. Nie trzeba być buddyjskim mnichem, aby osiągnąć spokój i równowagę, za to możemy wykorzystać starożytną wiedzę i doświadczenie buddyzmu by praktykować zen w naszym codziennym, rozpędzonym życiu. Jakie są wasze wskazówki dotyczące dążenia do szczęścia i spokoju?

Na podstawie:  „Sztuka prostego życia” Shunmyo Masuno, wydawnictwo Buchmann

sztuka prostego życia

Anna Paluch
Previous

NAJPIĘKNIEJSZY PREZENT NA ŚWIĘTA 

Next

Przestań się zamartwiać! Nowa książka Joanny Godeckiej.

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also