JAK POKOCHAĆ PONIEDZIAŁKI

JAK POKOCHAĆ PONIEDZIAŁKI? NOWA, POLSKA KSIĄŻKA O WYPALENIU ZAWODOWYM

To nie jest klasyczny poradnik, czy książka fachowca o wypaleniu zawodowym, która ma pomóc osobom doświadczających tych symptomów. Jest inna nie dlatego, że przekazuje inny rodzaj wiedzy, ale w inny sposób. Być może dlatego, że autorka Joanna Karpeta jest trenerem i lubi uczyć przez opowiadanie historii…

Taka właśnie historia ciągnie się przez całą książkę „Pokochaj poniedziałki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym” wydawnictwa GWP. Poznajemy 6 głównych bohaterów, rodzeństwo i ich partnerów. Każda z osób wykonuje inny zawód i choć wydawałoby się, że w przypadku niektórych specjalności jest małe prawdopodobieństwo pojawienia się wypalenia zawodowego, wszyscy oni odkrywają u siebie symptomy tego problemu. Już na początku mamy odkrycie – wypalenie zawodowe może dotknąć każdej osoby, zarówno przy presji czasu i obowiązków, przy zawodzie pomocowym, w przypadku własnej działalności, jak i na państwowym, wydawałoby się niewymagającym stanowisku. Nasi bohaterowie są właśnie przedstawicielami różnych zawodów, którzy przestali kochać nie tylko poniedziałki, ale coraz więcej dni tygodnia  i godzin poświęcanych pracy. Przez całą książkę, jesteśmy obserwatorami grupy wsparcia, którą stworzyła rodzina by pomóc sobie z wypaleniem zawodowym. Dzięki ich spotkaniom i dialogom, autorka książki przekazuje nam kolejne elementy związane z powstawaniem, ale przede wszystkim z radzeniem sobie z wypaleniem zawodowym. Możemy stać się takim biernym uczestnikiem tej grupy i pracować nad swoim wypaleniem zawodowym razem z grupą bohaterów, bo każdy, może się zidentyfikować z bohaterem, którego zawód i stosunek do pracy jest mu najbliższe.

SKĄD BRAĆ ENERGIĘ DO DZIAŁANIA?

Nasza energia dobowa, która regeneruje się co 24 godziny, bierze swoją pulę energii dzięki napędom: fizycznemu, emocjonalnemu, umysłowemu i duchowemu. Jeśli dbamy o te napędy, czerpiemy z nich odpowiedzialnie, zużywamy odpowiednią ilość energii, która jest w stanie odnowić się w czasie snu. Niestety jeśli obciążenie jest zbyt duże, tracimy energię nie nadążając z jej ładowaniem i zaczynamy się wypalać…Właśnie tym najważniejszym napędom, ich funkcjom, a przede wszystkim sposobom na mądre z nich korzystanie zajmują się bohaterowie na swoich spotkaniach i oczywiście próbują przenosić wnioski na swoje życie.

Najważniejsze napędy i sposoby na zadbanie o ich wydajność:

  • Napęd fizyczny związany z siłą ciała, odpornością, kondycją. Pracujemy za pomocą ciała, musi być w dobrej kondycji. Ten napęd jest najbardziej namacalny, jego wydajność również.

„Twoje ciało to nie telefon komórkowy- nie możesz go rozładować do cna.”

  • Napęd emocjonalny związany z przeżywanymi emocjami i tym w jaki sposób na nie reagujemy. A emocje towarzyszą nam w każdej chwili, kiedy dochodzą do tego relacje, może się skomplikować.

„Zrozum swoje emocje – naucz się jak je rozpoznawać i nazywać. Uświadom sobie, jaki wywierają na ciebie wpływ.”

  • Napęd umysłowy, który musi być poddawany ciągłej refleksji by nie utknąć w rutynie i stereotypach. Doświadczenie jest ważne i daje dużo pewności, ale też przesłania nam inne aspekty sytuacji tu i teraz.

„Słuchaj tego, co mówią do ciebie inni, nie po to, by odpowiedzieć, ale przede wszystkim po to, by zrozumieć.”

  • Napęd duchowy, który pozwala czerpać energię do pracy dzięki wyznawanym wartościom, pasji, wyznaczonym celom. Pozwala rozumieć, po co robisz to co robisz. Nie zawsze praca jest spełnieniem marzeń, ale to od nas zależy jaki jest nasz cel, w który wierzymy, a do którego wykonywanie tego zawodu jest konieczne.

„Stwórz swoją osobistą hierarchię wartości.”

Czy w rok można zrozumieć na czym polega nasze funkcjonowanie w kontekście pracy, czym jest wypalenie i jak odnawiać swoje zasoby energetyczne? Czy można praktycznie poradzić sobie z wypaleniem? Dzięki tej książce, tak! Bogata w liczne wskazówki, a przede wszystkim, to co praktycy lubią najbardziej czyli „case study” na bazie naszych bohaterów. Redakcja Magazynu Bang! poleca tą książkę każdemu, w ramach profilaktyki przed wypaleniem oraz jako praktyczny poradnik zachęcający do przyznania się, że ten problem mnie dotyczy i przede wszystkim pomocny w pokonaniu wypalenia zawodowego. A formuła książki jest świetna, bo wciąga w historię. Dasz się wciągnąć?

Anna Paluch
Previous

CZY SZCZĘŚCIE PO STRACIE JEST MOŻLIWE? O “PS KOCHAM CIĘ NA ZAWSZE” CECELII AHERN

Next

KONFLIKT – STRATEGIE RADZENIA SOBIE W PIGUŁCE

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also