KIEDY ZDROWE ODŻYWIANIE STAJE SIĘ OBSESJĄ
Wydawać by się mogło, że osoby starannie pilnujące swojej diety to najlepszy przykład dla wszystkich borykających się z nadwagą i nie dbających o to co dają swojemu organizmowi. Jednak jak w każdej dziedzinie, popadanie w skrajności bywa zagrożeniem. Łatwo o małą obsesję w tym względzie, kiedy wokół coraz więcej specjalistów, opinii, sposobów, a my chcemy czerpać z tego jak najwięcej. Już niedaleki krok do ortoreksji…
ORTOREKSJA
Jest to zaburzenie polegające na przesadnym dbaniu o prowadzony zdrowy styl życia. Tak jak w przypadku anoreksji zwraca się ogromną uwagę na ilość przyjmowanych produktów, tak w przypadku ortoreksji znaczenie ma jakość spożywanych pokarmów. Wszystko musi być zdrowe, przebadane, ekologiczne i pełnowartościowe. Ortorektyk również przez cały dzień myśli o jedzeniu, ale w kontekście tego, gdzie dostanie najlepszej jakości produkty.
Zaczyna się od zmiany stylu życia na zdrowszy, spożywaniu dobrej jakości produktów. Z czasem nasza uwaga na temat tego co jest zdrowe przybiera postać fiksacji na czytanych etykietach, sprawdzanych źródłach pochodzenia produktów. Najgorsze, że ilu naukowców, to prawie tyle teorii, a ortorektyk w pewnym momencie traci zdrowy rozsądek i nie poddaje źródeł krytyce. Ortoreksja często daje wyobrażone poczucie kontroli nad życiem i chorobą, dlatego bywa że dotyczy osób chorujących np. na nowotwory, które szukają alternatywnych źródeł leczenia. Owszem medycyna naturalna może mieć duże znaczenie w procesie leczenia, czy chociażby wspierania skutków ubocznych medycyny konwencjonalnej. Jednak działanie jedynie na własną rękę jest skrajną nieodpowiedzialnością. Potrzebne jest holistyczne podejście do walki z rakiem, to nie ulega wątpliwości, ale to również temat na osobny artykuł.
Niestety wiele jest niegodziwości na rynku produktów spożywczych czy naturalnych suplementów, gdzie wykorzystuje się niesprawdzone informacje czy niewielkie grupy badanych, aby udowodnić swoje rację i sprzedać produkt, a nie pomóc. Dlatego najlepszym sposobem, aby nie dać się temu obłędowi jest krytyczne spojrzenie i dokładne sprawdzanie z czym i z kim mamy do czynienia. Zwracajmy też uwagę naszych najbliższych, kiedy zauważymy, że ich życie coraz bardziej zaczyna się kręcić wokół diety. Dyskutujmy, dopytujmy o źródła rewelacji, którymi z nami się dzielą. Zagrożenie jest silne zwłaszcza w przypadku młodych osób dążących do perfekcji, dla których wyznacznikami piękna i zdrowia są gwiazdy, idole. A często są oni tylko twarzami reklamowanych produktów, a ich ciała wcale nie są idealne dzięki nim. Również w przypadku osób chorych, silna potrzeba wyzdrowienia wiedzie ich na manowce i doprowadza do obsesji na punkcie zdrowia. Bez żadnych konsultacji sprawdzają na sobie nowe metody, odrzucają niektóre składniki odżywcze lub przyjmują ich nadmiar co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia! Tylko rzetelne informacje są warte zastosowania, w innym wypadku co nie jest rzadkością robimy sobie krzywdę. Oczywiście warto sprawdzać na sobie różne metody, bo każdy organizm jest inny. Natomiast nie wszystko na raz i nie bezkrytycznie!
W każdej sferze naszego życia najważniejsza jest równowaga pomiędzy tym co szkodliwe, a tym co przesadnie kieruje naszą uwagę na perfekcję. Możemy żyć długo i szczęśliwie, bardzo zachęcam do tego, aby robić w tym kontekście co możemy. Natomiast nie możemy zrobić nic, aby żyć wiecznie. Czy w Waszym otoczeniu spotkaliście się z osobami, które przesadnie zwracają uwagę na jakość spożywanych produktów? Myślicie, że ortoreksja może zbierać coraz większe plony?
- WEBINAR: WYPALENIE ZAWODOWE W PRACY DIETETYKA i zawodach pomocowych - 8 maja, 2022
- E-kurs Zaburzenia odżywiania w pracy dietetyka, lekarza, trenera - 7 marca, 2022
- Dialog motywujący i jeszcze więcej praktycznych narzędzi - 15 lutego, 2022