JAK EFEKTYWNIE WYPOCZYWAĆ? AUDYCJA W RADIO KRAKÓW
Pamiętacie wpis Moniki Kliber „Czy na pewno nie pracujesz na urlopie?”, w którym autorka przytoczyła szokujące dane na temat możliwości wypoczynkowych Polaków? „Bycie w pracy podczas urlopu jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Z raportu Monitor Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że tylko 64 proc. Polaków zapomina o pracy podczas wakacyjnego wyjazdu. Według ankietowanych, wynika to w dużej mierze z nadmiernych oczekiwań przełożonych. Aż 60 proc. polskich pracowników otrzymało bowiem polecenie, by byli dostępni telefonicznie podczas urlopu, a 36 proc. zostało zobligowanych przez szefów do natychmiastowego odpowiadania na służbowe telefony i e-maile. Tak wyglądają dane statystyczne w Polsce.”
Te dane stały się okazją do rozmowy, w której uczestniczyły redaktorki Magazynu Bang! w Radio Kraków!
JAKIE KWESTIE PORUSZYŁYŚMY W AUDYCJI MAGAZYNU PSYCHOLOGICZNEGO LUSTRO Z EWĄ SZKURŁAT?
- O przyczynie braku możliwości rozdzielenia czasu urlopu od czasu wypoczynku.Niestety zmienia się sposób pracy Polaków. Kończy się era pracy od 8.00 do 16.00 i odcięcia się od pracy po opuszczeniu biura. Coraz więcej osób ma możliwość elastycznego doboru godzin pracy, czy wręcz pracy zdalnej. Niestety rodzi to nowe problemy, ponieważ szefowie pracę zdalną często traktują jako pracę z wyłącznością dla szefa prze 24 godziny. Konkurencja nie śpi dlatego pracownicy nie potrafią postawić sztywnej granicy między czasem pracy, a czasem wypoczynku.
- Szukałyśmy sposobów na prawdziwie efektywny wypoczynek od pracy na urlopie.Czy wyłączenie się polega na kompletnym zablokowaniu wszystkich firmowych źródeł przychodzących informacji? Czy mentalnie potrafimy się odciąć od pracy bez wyrzutów sumienia? A przede wszystkim jak nawet bez wykonywania obowiązków zawodowych na urlopie przestać myśleć o pracy?
- Zastanawiałyśmy się, czy efektywny odpoczynek wiąże się tylko z dalekimi podróżami. Czy im dalej od pracy i miejsca zamieszkania, tym łatwiej odciąć się od myślenia o pracy? Czy wyjazd na urlop nie powinien wiązać się również z odpoczynkiem od obowiązków domowych? Nie zapominajmy o pełnoetatowym zawodzie mamy i gospodyni. Urlop nie powinien ograniczać się tylko do sfery pracy zawodowej.
- Czy powrót do pracy po urlopie nie będzie zbyt dużym szokiem? Jak się przygotować do powrotu, kiedy już pochłonie nas efektywne odpoczywanie? Przede wszystkim musimy powoli wracać do normalności. Warto skrócić wyjazd urlopowy, albo wydłużyć urlop w pracy, tak aby mieć chociaż jeden dzień wolny do spędzenia już w domu, ale jeszcze nie w pracy.
- Poruszyłyśmy również temat higieny psychicznej związanej z pracą zawodową na co dzień. Jakie rutyny warto wprowadzić do swojego planu dnia lub tygodnia, by znaleźć doraźnie czas na efektywne odpoczywanie. Trudno uwierzyć w to, że dwa tygodnie urlopu na cały rok pracy pozwoli nam tak naładować baterie, żeby wystarczyło. Nie ma na to szans! Żeby zapobiec wypaleniu zawodowemu, narastającemu obciążeniu psychicznemu czy wreszcie predysponowaniu do chorób psychosomatycznych musisz dbać o odpoczynek w ciągu całego roku. Nie musi być on długi, ale ważne aby był efektywny. Śledź Magazyn Psychologiczny Bang! z pewnością przyjrzymy się bliżej problemowi!
ZAPRASZAMY DO ODSŁUCHANIA AUDYCJI! ŻYCZYMY EFEKTYWNEGO WYPOCZYNKU NA URLOPIE I ZACHĘCAMY DO PODZIELENIA SIĘ OPINIĄ I SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI NA PORUSZONY W AUDYCJI TEMAT.
- WEBINAR: WYPALENIE ZAWODOWE W PRACY DIETETYKA i zawodach pomocowych - 8 maja, 2022
- E-kurs Zaburzenia odżywiania w pracy dietetyka, lekarza, trenera - 7 marca, 2022
- Dialog motywujący i jeszcze więcej praktycznych narzędzi - 15 lutego, 2022