365 dni uważności

365 DNI UWAŻNOŚCI Z KSIĄŻKĄ „CREATIVE FLOW”!

Mam przyjemność przedstawić wam i zachęcić do nabycia, jedną z piękniej wydanych książek jakie miałam okazję czytać. To książka, która jest tylko dla ciebie i stanowi formę dziennika, który obudzi w tobie kreatywność. To 365 dni uważności z książką „Creative flow. Rok uważnego życia” autorstwa Jocelyn de Kwant z ilustracjami Sanny van Loon od Grupy Wydawniczej Foksal. 

Autorka książki, dziennikarka specjalizująca się w treningu uważności oraz współpracująca z magazynem Flow znanym i nagradzanym o tematyce kreatywności i uważności, Jocelyn de Kwant zauważyła, że prawdziwej uważności i kreatywności doświadczamy jedynie w dzieciństwie. Dzieję się tak ponieważ jako dzieci mamy czas by być tu i teraz, zatracamy się w rysowaniu, obserwowaniu przyrody, wyobrażaniu sobie historii na podstawie rzucanego przez kwiat cienia. Niestety z każdym kolejnym rokiem, kiedy wchodzimy w ten dorosły świat, czas jakby biegł szybciej, nie pozwalamy sobie na bezproduktywne obserwacje i zachwyty nad mijanymi krajobrazami, mamy projekt, termin, obowiązki. Tracimy beztroski zachwyt nad każdym najmniejszym szczegółem, jakie potrafi mieć dziecko.

PORA OBUDZIĆ W SOBIE DZIECIAKA

Nieważne jak bardzo poważni chcemy być i wymagamy tego od siebie w każdym z nas jest ten dzieciak, który ma ochotę być beztroski i kreatywny. Autorka książki w wieku 25 lat doznała wypalenia zawodowego. Czy to możliwe w tak młodym wieku? Niestety pęd dzisiejszego świata i wyścig szczurów, w którym nierzadko bierzemy udział zwiększa te tendencje coraz silniej. Sposobem jaki na ten problem znalazła Jocelyn była uważność na to, co tu i teraz. Na szczęście dla niej zaczęła pracę w magazynie „Flow” i pochłonął ją temat mindfullness i kreatywności. Jej sposobem na stres i wypalenie było znalezienie każdego dnia kilku minut na czynność, której poświęci całą swoją uwagę, bez odrywania się na pracę czy myślenie o pracy i obowiązkach. Okazało się, że bycie tak naprawdę tu i teraz, było dla niej możliwe wówczas gdy ten czas poświęcała na rysowanie, pisanie czy rękodzieło. Generalnie to musiała być „praca” twórcza. Ta refleksja oraz przeanalizowane artykuły i książki o uważności stały się inspiracją do stworzenia dziennika 365 dni uważności.

JAK DZIAŁA TA KSIĄŻKA?

Dzięki niej nie musisz się zastanawiać na jaką czynność poświęcić te kilka minut dziennie, dzięki niej codziennie robisz inną kreatywną rzecz. 365 dni uważności oznacza ćwiczenie na każdy dzień roku, które obudzi w tobie beztroskie, spontanicznie kreatywne dziecko i zarazem pozwoli ci na zatrzymanie się w tym pędzie i odstresowanie. Książka podzielona jest na 12 tematów, tak jak ilość miesięcy. Dotyczą one różnych ważnych w zarządzaniu stresem obszarów takich jak przyroda, zmysły, pisanie, ciało, zabawa. Przed każdym kolejnym rozdziałem zamieszczone zostało słowo wstępu z wyjaśnienie, dlaczego ten obszar wiąże się z dbaniem o zdrowie psychofizyczne. Zadania są dziecinnie proste, co może stanowić dla nas początkowo problem, a później pozostaje już tylko świetna zabawa!

Przykładowe zadania?

  • Uspokajający wpływ przyrody jest tak silny, że relaksujący efekt ma nawet podziwianie obrazu przedstawiającego naturę. Dokończ rysunek drzewa i pokoloruj je.
  • Jakie piosenki umieściłabyś w składance „Dzień z mojego życia”? Zapisz tytuł ulubionej piosenki
  • Napisz list do własnego organizmu. Kiedy ci pomógł? Kiedy przeszkadzał? Co byś mu powiedział, gdyby mógł cię zrozumieć? Bądź życzliwy i udawaj, że rozmawiasz z przyjacielem. 
  • Zaprojektuj kolekcję 4 znaczków pocztowych – tematem serii jest woda. 

365 dni uważności

Prowadzenie dziennika uważności z elementami kreatywności to naprawdę kojąca nerwy czynność. Niestety w normalnych warunkach pewnie znaleźlibyśmy łatwo wymówkę, by „odpuścić” kolejny dzień z powodu braku pomysłu na kolejne wyzwania. „Creative flow” zapewnia nam mnóstwo niesamowitych inspiracji, na które nam samym niełatwo wpaść. Warto spróbować tej metody, co ci szkodzi, zabawa będzie przednia! 

Creative flow. Rok uważnego życia.  Jocelyn de Kwant,  Wydawnictwo Foksal

Anna Paluch
Previous

GŁÓD(NIE)NAŻARTY – FUNDACJA ZAPRASZA AUTORÓW DO WSPÓŁPRACY

Next

Konferencja Prawo i Psychologia pod patronatem PWP!

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also