chroniczny stres

Chroniczny stres. Jak  uporać się z kryzysem?

Mierzymy się obecnie z jednym z najtrudniejszych momentów we współczesnej historii ludzkości. Kryzys, który dotknął każdego z nas bez względu na wiek, płeć, zawód czy życiową sytuacje. Pandemia, która zbiera śmiertelne żniwo właściwie w każdym zakątku świata przyniosła ze sobą zupełnie nowe kryzysy, z którymi mierzy się teraz człowiek. Sytuacja, która utrzymuje się już ponad rok sprawiła, że dopiero teraz wielu z nas uświadamia sobie czym jest chroniczny stres. A jego skutki odczuwamy i będziemy odczuwać, jeżeli nie nauczymy się radzić sobie ze stresem. W tej sytuacji książek w tym temacie nigdy za wiele, a premierę ma właśnie kolejna czyli „Jak uwolnić się od stresu” Jennifer Love i Kjell Hovik.

Dla wielu osób stres jest codziennością, pewna doza napięcia towarzyszy nam każdego dnia. To normalne, a nawet właściwe, bo informuje nas to o sytuacjach dla nas ważnych. To prawda. Niektóre osoby mierzą się dodatkowo z naprawdę trudnymi do przetrwania i zaakceptowania kryzysami związanymi z chorobami, nadużyciami czy zdradami. Chwieje się ich dotychczasowa życiowa stabilność. Coraz częściej jednak obserwujemy u wielu osób, zwłaszcza w obecnej sytuacji przeżywanie stresu chronicznie. Cały czas występująca obawa o zdrowie i życie swoje i najbliższych, niestabilność na rynku pracy, kryzysy gospodarcze, okresowe zamknięcie. Przez większość czasu, większość z nas poddawana jest stresowi. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z odczuwanego napięcia, które manifestuje się w naszym ciele czy myślach katastroficznych, przepełnieniu lękiem.

Książka „Jak uwolnić się od stresu” została napisana przez lekarkę medycyny i doktora psychologii łączy podejście psychologiczne z fizjologią stresu. To bardzo ważne, ponieważ nasze ciało reaguje na stres i podejmowane interwencje powinny dotyczyć obu tych sfer.

„Panika jest naturalną reakcją na wszechogarniający kryzys. Czujesz rozpaczliwą potrzebę działania, ale gdy wszystko naraz wydaje się równie pilne, bywa, że paraliżuje cię niemożność dycyzyjna.”

 

Metoda 5 kroków

Autorzy przedstawiają zwięzły i szczegółowo opisany najpierw teoretycznie, następnie praktycznie model działania w sytuacji przeciążenia stresem czy po wystąpieniu życiowych kryzysów.

Krok pierwszy nazwany został „weź się garść”. Czy nie za wcześnie, by zaczynać od takich komunikatów? Nie, ponieważ na tym etapie chodzi o pozyskanie ogólnego obrazu sytuacji. To „weź się w garść” dotyczy skupienia się na przeżywanych stanach emocjonalnych. W czym tkwi problem i jak ta sytuacja wpływa na ciebie?

Drugim krokiem jest określenie obszaru, nad którym mamy kontrolę. Zawsze można znaleźć ten fragment w naszej historii. Na tym etapie identyfikujesz problem, z którym masz do czynienia i strasz się załatwić te sprawy z nim związane na które masz wpływ. Będzie też trzeba znaleźć sposób na poradzenie sobie z tymi obszarami, na które wpływu nie masz. Gdzie jest Twoja kontrola? Co możesz zrobić tam, gdzie niewiele od ciebie zależy?

Krok trzeci to „rzucenie się w wir działania”. To część skupiona na odnalezienie motywacji do działania, mimo obniżonego stanu emocjonalnego. Nie jest łatwo działać, kiedy czujemy się niestabilnie. Jednak dzięki użyciu swojego mózgu by regulować myśli, uczucia i zachowania może być spokojniej. Wszystkie pierwsze kroki wymagają aktywnego działania.

Krok czwarty natomiast wymaga zahamowania. To moment przeznaczony na czułą refleksję nad swoim życiem. To uruchomienie życzliwości wobec siebie, przestrzeń na głęboką refleksję. chodzi o to, by nasze reakcje emocjonalne stały się adekwatne do wydarzeń zamiast odnosić się do przeszłości czy lękać o przyszłość. Uczucie ciekawości uwalnia w twoim umyśle przestrzeń na zmiany. W tym kroku zachowaj ciekawość wobec siebie.

„Czego się trzymać, a z czego zrezygnować” to temat kroku piątego. Na tym etapie porównujesz siebie z przed kryzysu, biorąc pod uwagę jak zmieniło się przepracowanie poprzednich czterech kroków. Analiza ma na celu pozostawienie uczuć i postaw, które ci służą, pozbywając się tych negatywnych. W tym kroku świadomie odwołujesz się do zdolności i mocnych cech, które od zawsze czyniły cię tobą.

Jak pozbyć się napięcia mięśniowego?

Ważnym elementem radzenia sobie z chronicznym stresem jest zadbanie o regularne pozbywanie się napięcia mięśniowego, które w pewien sposób odkłada się, kiedy przez większość czasu się stresujemy. Autorka postuluje, że kiedy napięcie opuszcza twój organizm, ulatnia się ono także z mózgu.

Jak rozluźnić ciało i mózg?

  • Stosuj regularnie 5-10 minutowe marszobiegi.
  • Zastanów się nad akupunkturą.
  • Wypróbuj praktykowanie łagodnej jogi.
  • Jeśli możesz sobie pozwolić, regularnie korzystaj z masaży.
  • Spróbuj medytacji z przewodnikiem.
  • Stosuj techniki oddechowe.

 

Dzięki modelowi 5 kroków masz szansę odbudować swój fizyczny i emocjonalny dobrostan załamany licznymi życiowymi kryzysami. Trudno się czeka na efekty wprowadzania zmian w życiu, trudno się je wprowadza, gdy trzeba wykazać się działaniem i zmierzyć się z emocjami i myślami, które tak uparcie tłumimy. Ale w życiu jest tyle sytuacji, kiedy mimo niedogodności robimy trudne rzeczy, bo zależy nam na celu. Naszym celem jest zdrowie i dobrostan, czy nie warto? 

 

chroniczny stres

„Jak uwolnić się od stresu” Jennifer Love i Kjell Hovik., wydawnictwo Muza

Anna Paluch
Previous

Myślenie czarno-białe. Pomaga czy oszukuje?

Next

Nerwy (zabierz) w las!

About Author

Anna Paluch

Jestem psychodietetykiem, ciągle czerpiącym z obu dziedzin. Jedzenie pełni tak wiele funkcji psychologicznych, że nie można tych dziedzin rozdzielać przekonując do zmiany nawyków żywieniowych. Ważniejsze od liczenia kalorii jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego jem? Odczarowuję psychologię w kontekście diety. Wiem o czym mówię, bo sama to przerabiałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also