5 KSIĄŻEK, KTÓRE MUSI PRZECZYTAĆ KAŻDY PSYCHOLOG

Psycholog to zawód, który wymaga nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Można to robić poprzez różne kursy, ale także dzięki oddawaniu się lekturze książek napisanych przez wybitnych i niezwykle doświadczonych psychologów. Dziś chciałabym Wam przedstawić kilka książek, które zachęcają do rozwoju, kształcą i pomagają zrozumieć naturę człowieka. To zupełnie subiektywna lista zawierająca pozycje godne uwagi.Myślę, że dzisiejsze zestawienie jest tylko początkiem i będzie miało swoją kontynuację, przecież na rynku jest tyle fascynujących książek! Być może pomożecie nam stworzyć listę 100 książek, które powinien znać każdy psycholog? Co Wy na to? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach.

W tym zestawieniu celowo pominęłam książki, które są obowiązkowe w toku studiów psychologicznych, takie jak na przykład Psychopatologia Martina Seligmana czy Psychologia Społeczna Elliota Aaronsona. Bardzo zależało mi na tym, aby zachęcić Was do przeczytania tych pozycji, które wzbogacą Waszą wiedzę na temat funkcjonowania człowieka i pomogą w pracy terapeutycznej z klientem.

1. DLACZEGO ZEBRY NIE MAJĄ WRZODÓW? PSYCHOFIZJOLOGIA STRESU. AUTOR: ROBERT M. SAPOLSKY

Profesor Sapolsky to bardzo interesująca postać. W ciągu roku akademickiego prowadzi badania nad stresem i jest wykładowcą na Uniwersytecie Stanforda, a w wakacje wyjeżdża do Afryki prowadzić badania nad zwierzętami i pogłębia wiedzę na temat tego, co powoduje u nich stres i jak wpływa na ich funkcjonowanie. Niech tytuł książki Was nie zmyli- tak naprawdę autor w jasny sposób przedstawia wyniki długoletnich badań nad stresem i kompleksowo opisuje to, co dzieje się z człowiekiem kiedy doświadcza stresu, więc stawia pytanie: „Dlaczego to my mamy wrzody?” Tak, wiem – o stresie mówiło się dużo na studiach, ale uwierz mi, lektura tej książki pozytywnie Cię zaskoczy.

2. W CO GRAJĄ LUDZIE? AUTOR: ERIC BERNE

To niesamowite do jakich sztuczek uciekają się ludzie, gdy im na czymś bardzo zależy. Znany i bardzo doświadczony twórca analizy transakcyjnej, Eric Berne, w przystępny sposób przedstawia nam typy zachowań stosowanych w codziennych kontaktach międzyludzkich, zwanych „grami” i wyjaśnia ich celowość. Niewątpliwą zaletą książki jest to, że autor był psychiatrą i opisy gier bazują na jego doświadczeniu klinicznym. Po lekturze tej książki z pewnością będzie Ci łatwiej będzie rozpoznać typy gier, którymi posługują się w życiu codziennym Twoi klienci, często robiąc to nieświadomie. Jako ciekawostkę dodam, że Berne miał polskie korzenie.

3. MĘŻCZYZNA, KTÓRY POMYLIŁ SWOJĄ ŻONĘ Z KAPELUSZEM.AUTOR: OLIVER SACKS

Na rynku jest kilka książek, które potrafią pokazać jak fascynujący jest nasz umysł. Pozycja profesora Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, wyróżnia się tym, że w niezwykle interesujący sposób zaprasza nas do zagłębienia się w tajniki ludzkiego umysłu i zobaczenia tego, co może się stać gdy dojdzie do zmian neurologicznych. Pozycja zawiera zbiór 24 historii pacjentów, każdy pacjent prezentuje inną jednostkę chorobową. To fascynująca książka, która pomoże Tobie nie tylko w lepszym zrozumieniu choroby oraz tego, jaki wpływ na człowieka mają zaburzenia neurologiczne, ale także pokaże Ci zaburzenia w punktu widzenia pacjenta.

4. KTO ZABRAŁ MÓJ SER? AUTOR: SPENCER JOHNSON

Używanie alegorii to częste i lubiane narzędzie w pracy psychologa. Jak przygotować klienta do zmian, co zrobić gdy się ich obawia? Niektórych może odstraszyć prostota tej historii lub to, że jest pełna truizmów o zmianach w Twoim życiu. Mnie jednak ta książką urzekła w swojej prostocie i tym, że zmusza nas do postawienia sobie kilku ważnych pytań, na przykład „co bym zrobił, gdybym się nie bał?” Niby taka zwykła opowiastka o myszach i serze, a jednak to mądra historia, ale jak to mówią „proste prawdy mają to do siebie, że bardzo trudno się je odkrywa”.

5. DAR TERAPII. LIST OTWARTY DO NOWEGO POKOLENIA TERAPEUTÓW I ICH PACJENTÓW. AUTOR: IRVIN DAVID YALOM

Uwielbiam książki, które bazują na doświadczeniu terapeutycznym autora. Irvina Yaloma, jest psychiatrą i emerytowanym profesorem Uniwersytetu Stanforda oraz twórcą modelu psychoterapii egzystencjalnej. Ta oraz inne książki tego autora to absoluty must-read dla każdego, kto chciałby zostać lub jest psychoterapeutą. Książki Yaloma zawierają wiele ciekawych i niezwykle trafnych komentarzy na temat wspólnej pracy psychoterapeuty i pacjenta.  Dzięki tej pozycji z pewnością udoskonalisz swój warsztat terapeutyczny.

 

Previous

ZARZĄDZANIE STRESEM NA DIECIE

Next

DWA FILMY O AUTYZMIE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also