wyzwania współczesnej kobiety

WYZWANIA WSPÓŁCZESNEJ KOBIETY, CZYLI Z CZYM SIĘ CODZIENNIE ZMAGAMY?

Współczesny świat rzuca nam, kobietom wiele wyzwań. Codziennie wzywa nas do ich sprostania, prosząc o więcej i więcej. Stajemy do tego nierównego pojedynku z otaczającą nas rzeczywistością, a czasami samą sobą i nierzadko ponosimy porażkę. Porażka ta nie jest jednak związana z tym czego udało nam się dokonać lub nie, ale z naszym postrzeganiem samego pojedynku. Nie zawsze wynik jest jedynym miernikiem naszej wartości. Jakie są wyzwania współczesnej kobiety?

Pracując z wieloma kobietami słucham uważnie z czym się codziennie zmagają. Dzięki tym rozmowom i własnym doświadczeniom wysnułam wnioski na temat trudności z jakimi mierzy się współczesna kobieta.

 1. Nie skupiamy się na sobie  

Temat dotyczący samopoznania i nawiązywania ze sobą kontaktu jest stosunkowo świeży. Może budzić wiele emocji, ale co ważniejsze sprawia także wiele trudności. Zazwyczaj brakuje nas czasu lub energii do wydzielenia przestrzeni tylko dla siebie. Oddajemy całą naszą siłę innym osobom, do których zalicza się rodzina, bliscy lub współpracownicy. Rodzi się we mnie przemyślenie, że trudno jest tworzyć satysfakcjonujące relacje z innymi, kiedy my same nie mamy jej z sobą.

 1. Żądamy od siebie perfekcjonizmu   

Odnoszę wrażenie, że w dzisiejszych czasach dużo łatwiej o perekcjonizm niż kiedykolwiek wcześniej. Na każdym kroku jesteśmy bombardowane porównaniami i idealnymi zdjęciami, które wywołują w nas poczucie bycia nieperfekcyjną. Temat ten odnosi się w wielu sfer naszego życia. Dotyka on wyglądu zewnętrznego, stylu życia, obszaru pracy, a nawet tworzenia relacji międzyludzkich.

 1. Trudny wybór pasji i docenienia swoich umiejętności

Wachlarz możliwości i opcji jakie oferuje nam życie może nas przerosnąć. Czasami trudno wybrać swoją drogę i śmiało nią podążać. Władają nami wątpliwości co do słuszności naszych wyborów w obszarze kariery i spędzania wolnego czasu. Niekiedy wcześniej wybrana ścieżka dzisiaj nie daje nam już satysfakcji. To z kolei wiąże się ze zmianami, które nie zawsze są łatwe.

 1. Nagminnie się porównujemy  

Przekleństwo współczesności. Zabiegu tego możemy dokonywać na każdym kroku. Wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową lub dowolną aplikację. Już po pierwszym kliknięciu jest szansa na znalezienie czegoś co wywoła u nas “chęć” porównania się. Jeśli efektem końcowym tego zabiegu jest podniesienie naszej motywacji i wzniecenie zapału do pracy nie ma w tym nic niepokojącego. Gorzej, gdy porównywanie zniechęci nas do jakichkolwiek wysiłków, powodując obniżenie naszej samooceny i pewności siebie.

 1. Nie doceniamy siebie  

Często rzucamy w swoją stronę różne, niekoniecznie przyjemne epitety. Nie zauważamy swojego ogromnego wysiłku, który wkładamy we wszystkie dzienne aktywności. Chcemy otrzymywać komplementy od innych, pragniemy uwagi i pochwał, ale same sobie je rzadko udzielamy. Ten brak wywołuje w nas frustracje, zniechęcenie, a czasami chęć poddania się. A ja mówię temu stanowcze nie i zachęcam Was do tego samego głosu.

 1. Mamy trudność w kochaniu

Trudność wejścia w bliską relację z drugim człowiekiem często ma swoje źródło w ranach, które głęboko w sobie nosimy. Czasami nasza przeszłość, wzór wyniesiony z domu lub inne trudne doświadczenia odzierają nas z umiejętności kochania. Musimy się jej ponownie, stopniowo uczyć. Nie jest to łatwa sztuka, a jednocześnie dająca szansę na przeżywanie takich chwil, o których potajemnie śnimy.

 1. Nie jesteśmy asertywne

O braku asertywności można mówić w dwóch przypadkach. Kiedy przybiera ona postać agresywną lub uległą. Odnoszę wrażenie, że większość z nas (chociaż wiem, że nie wszystkie) przybieramy tą drugą wersję. Z różnych powodów godzimy się na coś czego wcale nie chcemy, ulegamy osobom, którym ulegać wcale nie mamy ochoty, a później krytykujemy się za naszą postawę. Brak asertywności to również brak postawionych granic, a to należy do każdej z nas.

 1. Mamy wygórowane oczekiwania

Oczekiwania potrafią poważnie namieszać. Kreujemy nasze własne nadzieje na wieczór z wybrankiem, sposób spędzenia przyjęcia urodzinowego lub otrzymanie wiadomości od bliskiej osoby. Czasami biernie czekamy, aż to co założyłyśmy w naszych głowach wreszcie się ziści. Kiedy tak się nie dzieje, włącza się w nas złość, poczucie opuszczenia i nieliczenia się z naszymi potrzebami. A co jeśli jasno je zakomunikujemy? A co jeśli zapytamy bliskich nas osób o ich pragnienia?

Pewnie każda z nas w mniejszym lub większym stopniu doświadcza powyższych trudności. Z jednym radzimy sobie lepiej, a z innym gorzej. Nie ma powodów do obaw, bo nad każdym z tych aspektów można popracować.


Z myślą o nas – kobietach, stworzyłam e-book  zatytułowany “Poradnik dla współczesnej kobiety, czyli jak podołać wyzwaniom dzisiejszego świata”, w którym śpieszę nam z pomocą.

Poradnik przepełniony jest inspircjami, wskazówkami i ćwiczeniami.

wyzwania współczesnej kobiety

Liczy 69 stron podzielonych na 3 rozdziały. Znajdziesz w nim:

 • 8 obszarów psychologicznych, które warto nieustannie rozwijać
 • 10 psychologicznych narzędzi rozwojowych
 • inspirujące artykuły, filmiki i książki
 • niespodziankę, którą przygotowałam z myślą o potrzebach każdej kobiety

Po przeczytaniu i pracy z ćwiczeniami rozwojowymi poradnika:

 • skierujesz uwagę na siebie dzięki czemu lepiej się poznasz, a także zgłębisz tajniki swojej osobowości
 • dowiesz się czy jesteś perfekcjonistką i jak sobie radzić z perfekcjonizmem w dzisiejszych czasach
 • zdefiniujesz ponownie swoje wartości, przypomnisz sobie o własnych umiejętnościach, talentach i zdolnościach
 • dowiesz się jak zminimalizować porównywanie się do innych
 • wyznaczysz swoje cele życiowe
 • podniesiesz swoją samoocenę i pewność siebie
 • znajdziesz wskazówki dotyczące trudności kochania i wchodzenia w zdrową relację
 • dowiesz się na czym polega asertywność, nauczysz się skutecznie komunikować i poznasz swoje prawa
 • nauczysz się radzenia sobie z wygórowanymi oczekiwaniami (własnymi i innych)

Poruszam osiem tematów, z którymi w moim poczuciu mamy najwięcej trudności. Wyjaśniam mechanizmy, tłumaczę przyczyny i dzielę się gotowymi narzędziami, które wspomogą pracę nad poszczególnymi obszarami psychologicznymi.

 1. SAMOPOZNANIE
 2. PERFEKCJONIZM
 3. PASJA I UMIEJĘTNOŚCI
 4. PORÓWNYWANIE SIĘ
 5. DOCENIANIE SIEBIE
 6. MIŁOŚĆ
 7. ASERTYWNOŚĆ
 8. OCZEKIWANIA

Polecam sięgniecie po poradnik zwłaszcza gdy:

 • nie jesteś zadowolona z etapu życia, w którym się aktualnie znajdujesz
 • pragniesz zmian, ale nie wiesz w jakim obszarze ich dokonać
 • nieustannie porównujesz się do innych
 • masz tendencję do samokrytyki
 • poszukujesz dla siebie nowej drogi życiowej
 • przytłaczają cię obowiązki domowe lub zawodowe
 • jesteś zmęczona, pozbawiona energii życiowej i motywacji
 • czujesz się niedoceniana przez innych
 • czujesz się samotnie
 • zbyt często ulegasz prośbom innych osób nawet jeśli odbywa się to kosztem ciebie
 • masz poczucie, że inni ciągle czegoś od ciebie wymagają

Serdecznie Was zapraszam i mam nadzieję, że ten poradnik będzie dla Was szansą na zmianę tych obszarów, które pragniecie ulepszyć. Trzymam kciuki. Miłej lektury!

PORADNIK MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ!

 

Podziel się z innymi informacją.
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email