5 KSIĄŻEK, KTÓRE MUSI PRZECZYTAĆ KAŻDY STUDENT PSYCHOLOGII

Studiowanie psychologii to niesamowita przygoda podczas której zagłębisz się w poznawanie ludzkiej psychiki. To, w jaki sposób wykorzystasz swój czas na studiach z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dlatego zachęcam Cię do czytania książek, które przybliżą Tobie specyfikę pracy psychologa oraz zapoznają Cię z różnymi formami terapii.

  1. O CHŁOPCU WYCHOWYWANYM JAK PIES, BRUCE D. PERRY, MAIA SZALAVITZ

Coraz częściej w mediach słyszymy o maltretowanych dzieciach. Jaki wpływ na ich dalszy rozwój ma trauma z dzieciństwa? Czy po takich przeżyciach są w stanie normalnie funkcjonować? Jak pracować z dziećmi, które przeżyły coś tak okropnego jak na przykład bycie traktowanym jak pies i trzymanie w budzie? Dr Perry, psychiatra dziecięcy, przez wiele lat pracował z dziećmi, które przeżyły traumatyczne doświadczenia. Książka „O chłopcu wychowanym jak pies” zawiera wiele ciekawych opisów przypadków, dlatego też stanowi cenne źródło informacji o traumie i jej skutkach, a także o metodach pracy z dziećmi.

  1. INTELIGENCJA EMOCJONALNA, DANIEL GOLEMAN

Dlaczego ludzie z wysokim ilorazem inteligencji często nie radzą sobie w życiu tak dobrze jak osoby z przeciętnymi zdolnościami? Daniel Goleman w niezwykle przystępny sposób opowiada nam o inteligencji emocjonalnej, czyli naszej zdolności do rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami. „Inteligencja emocjonalna” to kompendium wiedzy na temat mechanizmu powstawania emocji oraz ich wpływu na nasze codzienne życie. Jeśli spodoba Ci się pierwsza część, to zachęcam do przeczytania „Inteligencji emocjonalnej w praktyce”, z której dowiesz się więcej o inteligencji emocjonalnej poprzez opisy konkretnych przypadków. Książka warta przeczytania nie tylko dla pasjonatów psychologii, ale także dla osób, które chciałyby poprawić swoje relacje z innymi ludźmi.

  1. WYWIERANIE WPŁYWU NA LUDZI. TEORIA I PRAKTYKA. ROBERT CIALDINI

Jeśli myślisz, że po przeczytaniu tej książki nakłonienie ludzi do zrobienia czegoś, czego pragniesz stanie się bardzo łatwe, to z pewnością zawiedziesz się. Nie jest to poradnik, którego zadaniem jest nauczenie Cię najbardziej wyrafinowanych sposobów manipulacji, lecz raczej książka pokazująca w niezwykle obrazowy sposób najczęstsze techniki manipulacji stosowane zarówno przez sprzedawców, naszych znajomych, jak i nas samych. Cialdini poprzez niezwykle ciekawe przykłady pokazuje nam proste zasady wywierania wpływu. Ze zdziwieniem odkryjesz ile razy sam nieświadomie zastosowałeś jedną z opisanych taktyk lub w jaki sposób komuś innemu udało się wywrzeć wpływ na Ciebie.

  1. CISZEJ PROSZĘ. SIŁA INTROWERSJI W ŚWIECIE, KTÓRY NIE MOŻE PRZESTAĆ GADAĆ. SUSAN CAIN

Lubię gdy moi studenci są aktywni na zajęciach, ale wiem, że wśród nich są także introwertycy, którzy mimo że posiadają ogromną wiedzę, to trudno im przełamać się i zabrać głos. Introwertycy to osoby o ogromnym potencjale, choć przez niektórych mogą być spostrzegane jako nietowarzyskie lub zbyt nieśmiałe. „Ciszej proszę” to rewelacyjna książka, dla tych którzy czują, że nie pasują do tego świata, bo nie potrafią się promować, lubią pracować samotnie lub bardziej wolą słuchać niż mówić. Autorka poprzez szereg doniesień z badań naukowych oraz obrazowych przykładów pokazuje nam w jaki sposób funkcjonują introwertycy. Książka to bardzo dobry poradnik dla osób, które chcą lepiej zrozumieć różnice między ludźmi, a także dla samych introwertyków, którzy dzięki wskazówkom zawartym w książce dowiedzą się jak wzmocnić poczucie własnej wartości.

  1. ROZMOWY O ŚMIERCI I UMIERANIU, KUBLER-ROSS ELISABETH

Obecnie obserwujemy pęd do samodoskonalenia się, a książki o rozwoju osobistym i zostaniu swoim własnym coachem przeżywają boom na rynku wydawniczym. Myślę, że  w czasie kiedy tak modne stały się książki o podwojeniu zarobków lub posiadania wspaniałej figury, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić co jest tak naprawdę ważne. Niewiele jest książek, które w tak umiejętny sposób poruszają sprawy najtrudniejsze, te o których tak bardzo nie lubimy rozmawiać. Jednak wcześniej czy później w swojej praktyce będziesz pracować z klientem w żałobie lub osobą terminalnie chorą. Warto, abyś przygotował/-a się do tego jak najlepiej. „Rozmowy o śmierci i umieraniu” to książka, która jest rezultatem spotkań autorki z osobami umierającymi, którzy opowiadają o swoich lękach, obawach i spostrzeżeniach dotyczących życia i śmierci. Książkę polecam każdemu, a w szczególności studentom medycyny, psychologii i osobom zatrudnionym w opiece paliatywnej.

JEŚLI CZYTAŁEŚ/-ŁAŚ KTÓRĄŚ Z POWYŻSZYCH POZYCJI LUB OSTATNIO PRZECZYTAŁEŚ/-ŁAŚ KSIĄŻKĘ, KTÓRA CIĘ ZACIEKAWIŁA I MYŚLISZ, ŻE WARTO POLECIĆ JĄ INNYM TO KONIECZNIE DAJ NAM O TYM ZNAĆ W KOMENTARZU.

ZACHĘCAM CIĘ RÓWNIEŻ DO PRZECZYTANIA O 5 KSIĄŻKACH, KTÓRE MUSI PRZECZYTAĆ KAŻDY PSYCHOLOG .

Previous

Nowa książka o terapii zajęciowej już dostępna

Next

Polska na niebiesko! Raport Fundacji JiM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also