odetnij napięcie

Jak ciało może pomóc psychice? O książce „Odetnij napięcie” Rebekkah LaDyne

Bóle głowy, żołądka, kołatanie serca, nierówny oddech, osłabienie, potliwość, niepokój… Idziemy do lekarza, robimy dziesiątki badań, po czym słyszymy: „ze zdrowiem fizycznym wszystko w porządku, proponuję umówić się do psychologa”. Gdy wiemy już, że to kwestia psychiki, szukamy pomocy w terapii. Tylko co wybrać? I to jest kluczowy moment, ponieważ według Rebekkah LaDyne, terapeutki somatycznej, trudno jest pracować z objawami psychosomatycznymi bazując jedynie na pracy z umysłem. Potrzebna jest także koncentracja na ciele, które tak samo jak umysł, zapisuje wszystko to, co przydarza nam się w życiu.

Rebekkah LaDyne, po wielu latach doznawania typowo psychosomatycznych objawów na tle osobistych doświadczeń oraz szukaniu przy tym nieprzynoszącej efektów pomocy w praktyce jogi, medytacji, akupunkturze, psychoterapii opartej na rozmowie, czy technikach uważnościowych, rozpoczęła studia podyplomowe zajmujące się związkiem umysłu z ciałem. To tam skierowała swoją uwagę na terapie somatyczne, dzięki czemu odkryła, że inteligencja somatyczna jest równie istotna, jak ta emocjonalna i umysłowa. Trudno bowiem wyleczyć cierpiące ciało bez pracy z ciałem. Pogłębianie tej dziedziny i przenoszenie jej na własne życie przyniosło samej autorce ulgę w dotychczasowych dolegliwościach, które są znane większości z nas w reakcji na stres: przyspieszone tętno, suchość w ustach, bezsenność, bóle brzucha i wiele innych, które układają się w ogólny niepokój, do samej paniki. Dogłębna wiedza na temat reakcji mózgu na stres, działania autonomicznego układu nerwowego oraz lata doświadczeń w terapii somatycznej pozwoliły terapeutce na stworzenie protokołu MBR (Mind-Body Reset), który stał się przydatny w pracy z rozmaitymi, psychosomatycznymi kryzysami.

Protokół MBR

Protokół MBR składa się z zestawu narzędzi, za którymi stoją twarde dane z badań naukowych, przeprowadzone wśród uczestników z różnych grup społecznych, zarówno przez samą Rebekkah LaDyne, jak i naukowców z innych stron świata. Znajdziemy w nim techniki obejmujące:

  • Rytmiczny oddech
  • Widzenie i wyczuwanie, pozwalające na zdrowy kontakt z chwilą obecną
  • Wyobraźnię wspomagającą samoregulację
  • Ruch

Pomagają one „wzmocnić zdolności interocepcyjne, uspokoić prymitywną część mózgu oraz cofnąć ciało i umysł znad krawędzi”. Jedną z bardzo istotnych, nadrzędnych technik jest interocepcja regulacyjna, która pozwala na umiejętne skanowanie ciała nie tylko w kierunku dyskomfortu, napięć, czy bólu, ale przede wszystkim miejsc zasobowych, w których czujemy się dobrze, spokojnie, lub mniej napięci, co stanowi naszą bezpieczną przystań podczas przepracowywania trudnych doświadczeń. Bardzo dużą wartością samego protokołu jest pełne dostosowanie technik do możliwości osoby poddającej się terapii, w myśl zasady, że mniej znaczy więcej. Nie ma tu mowy o rzucaniu się na głęboką wodę i mierzeniu się z trudnościami w sposób forsujący układ nerwowy. Narzędzia dostosowane są tak, aby odczuwać jak największe bezpieczeństwo podczas przepracowywania bolesnych treści.

„Odetnij napięcie”

Specyfikę samego protokołu MBR i jego przydatność we własnej codzienności lub gabinecie terapeutycznym, Rebekkah LaDyne opisała w książce „Odetnij napięcie”. W pierwszej kolejności wprowadza nas szczegółowo w obszar funkcjonowania naszego organizmu w warunkach stresu, wyjaśniając przy tym, skąd tak właściwie te wszystkie przykre objawy w naszym ciele się biorą. Treść przeplatana jest jednocześnie ćwiczeniami dla czytelnika, dzięki którym możemy przyjrzeć się własnym reakcjom na stresujące zdarzenia. Ponadto, już od samego początku książki opiekuje się czytelnikiem, wplatając techniki oddechowe, co w praktyczny sposób przybliża temat uważnej pracy z ciałem i jej benefitów. Autorka zwraca także szczególną uwagę na nurty oparte na czystej ekspozycji oraz medytacji, wyjaśniając przy tym, że w niektórych przypadkach niosą one za sobą ryzyko przeciążenia, m.in. poprzez sprzężenie zwrotne: zanurzanie się we wspomnieniach o traumatycznych doświadczeniach może  przynieść kolejną falę przykrych objawów, jeśli w trakcie nie będzie to odpowiednio rozładowywane. Wprowadzenie proponowanych przez nią technik somatycznych może temu zapobiec.  W dalszej kolejności mamy już czystą praktykę. Przeprowadza nas przez narzędzia zawarte w protokole, które mają pomóc w zresetowaniu naszych reakcji na stres zarówno w odpowiedzi na trudne sytuacje, jak i w codziennym budowaniu psychicznej odporności.

Odetnij napięcie, Rebekkah LaDyne będzie bardzo przydatną pozycją dla osób, które chciałyby pracować nad emocjonalną równowagą w pełnej trosce nie tylko o swój umysł, ale także ciało, bez ryzyka forsowania własnego układu nerwowego.

„Odetnij napięcie” Rebekkah LaDyne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

odetnij napięcie

Previous

Przemoc psychiczna. Jak rozpoznać i reagować?

Next

Trening to podstawa! Przeprogramuj mózg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also