potęga niedoskonałości

Gdy “perfekcyjne” nie znaczy dobre. O “Potędze niedoskonałości” Tomása Navarro. 

Żyjemy otoczeni żądzą posiadania wszystkiego, co atrakcyjne, tak abyśmy sami tacy się stali w oczach innych i być może w końcu pewnego dnia także w naszych własnych. Nie zauważamy, że większość “piękna” wokół to wyłącznie pozory, usilna próba maskowania subiektywnego poczucia niedoskonałości i brak akceptacji mniej atrakcyjnej rzeczywistości. Po co nam ten wyścig, do czego tak naprawdę potrzebny nam jest ten pożądany, perfekcyjny świat? A może czas najwyższy przyznać przed samym sobą, że rzeczywistość nie jest doskonała i nigdy nie będzie, a mimo to może dać nam wszystko, czego potrzebujemy?

Tomás Navarro, w swojej najnowsze książce “Potęga niedoskonałości” otwiera nam oczy mówiąc “Wierzymy w ideały, żywimy aspiracje, pożądamy, mamimy się obrazami i opowieściami o perfekcji, a za wszystkim tym kryje się pragnienie przezwyciężenia niedoskonałości. Znacznie zdrowsza, realistyczna i lepsza dla naszej równowagi będzie akceptacja własnych „nienormalności”, niedoskonałości i dziwactw. Przestańmy usiłować wydawać się jakimś nierzeczywistym ideałem, oderwanym od życia i niekompatybilnym z nim. (…) Dlatego też, nim zdecydujecie, czego oczekujecie od swojego życia, zadbajcie o to, by wzorce, do których macie aspirować, były właściwie dobrane, wykonalne i rzeczywiste”.

Za czym więc, zamiast doskonałości według Tomasa Navarro mamy dążyć w życiu? Za biegłością, rozwojem i wzrostem. Autor przypomina nam, jaką rolę w motywacji do działania mają nasze emocje, wybory, pragnienia i potrzeby. Uświadamia, jaka jest tak naprawdę istota osiągania sukcesu. Jakie znaczenie mają popełniane przez nas błędy i jak nauczyć się upadać. Co daje nam życzliwość i wybaczanie. Co warto zaakceptować, a co można zmienić. Czy wszystkie nasze porażki są faktycznie naszą winą? Jak łatwo wpaść w pułapkę własnych oczekiwań. I w końcu, jak nauczyć się patrzeć na świat przez pryzmat piękna w naszych oczach. 

Jeśli czujesz, że dążenie do doskonałości Ci nie służy, że perfekcjonizm przysłania czerpanie przyjemności z życia, daj się porwać w osobistą, rozwijającą podróż Tomásowi Navarro przez “Potęgę niedoskonałości”! 

 

Potęga niedoskonałości, Tomas Navarro, wydawnictwo Muza

Podziel się z innymi informacją.
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email