zmysły

Zrozum swoje zmysły i ciesz się doznaniami:  “Siedem zmysłów”, Rüdiger Braun

Zmysły. Dzięki nim mamy zdolność funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości, to za ich pośrednictwem osiągamy przyjemność, chwile uniesienia lub wręcz przeciwnie. Zazwyczaj traktujemy je jako część naszej fizjologii i nie wgłębiamy się zanadto w ich tajniki. Tym samym nie angażujemy się za bardzo w ich rozwijanie, chyba że wynika to z natury naszych zainteresowań lub pracy. Okazuje się jednak, że nad każdym z nich możemy świadomie pracować i czerpać jeszcze większą użyteczność. 

Im szybciej biegniemy przez życie, tym większe mamy poczucie, że przelatuje nam ono pomiędzy palcami. Tu przychodzi bardzo często złota rada, aby koncentrować się bardziej na teraźniejszości, co sprawi, że codzienność stanie się bardziej namacalna. I to właśnie skupienie się na tym, czego doznajemy poprzez zmysły, pozwoli na większą świadomość chwili i kształtowanie własnej uważności. Dzięki temu życie staje się bardziej nasycone i bogatsze. Aby tego doświadczać, warto zatem dobrze poznać i rozwijać swoje zmysły. Decydują one w końcu o tym, kim jesteśmy, w jaki sposób odbieramy rzeczywistość i jak się z nią komunikujemy. 

Rüdiger Braun, autor książki “Siedem zmysłów”, wprowadza nas w niezwykły świat zmysłów poprzez interesujące historie i naukowe ciekawostki na temat poszczególnych zmysłów. Myślą nadrzędną jest fakt, że zmysły są połączone z obszarami mózgu odpowiedzialnymi za przetwarzanie emocji i uczuć, w związku z czym mają ogromny wpływ na naszą psychikę. Idąc tą drogą, autor ukazuje związki poszczególnych zmysłów z naszym samopoczuciem. Dowiemy się na przykład, skąd bierze się u nas gęsia skórka podczas słuchania niektórych utworów, jak muzyka może wpływać na zmianę stanu świadomości, jaki wpływ mają na nas barwy i symetria, skąd bierze się związek pomiędzy węchem, a pamięcią, dlaczego pianka neoprenowa może pomóc przy anoreksji, czy też dlaczego czujemy przyjemność podczas dotyku. To jedynie kilka z licznych, bardzo inspirujących przykładów, poprzez które Rüdiger Braun pokazuje potęgę naszych własnych narzędzi poznawania świata i siebie. 

Aby cieszyć się tym, co możemy sobie podarować poprzez zmysły, warto nieustannie je rozwijać. Tylko wyobraźnia jest tu naszym ograniczeniem, aby jednak od czegoś zacząć, Rüdiger Braun proponuje proste ćwiczenia rozwijające każdy ze zmysłów. Dzięki temu wyruszymy we wspaniałą, odkrywczą podróż, intensyfikującą nasze doświadczenia, odbiór otaczającej rzeczywistości oraz czerpanie przyjemności i różnorodności z rozmaitych doznań. 

zmysły

“Siedem zmysłów”, Rüdiger Braun, Wydawnictwo Muza.